US President-elect Joe Biden may have promised a “return to normalcy,” but the truth is that there is no going back. The world is changing in fundamental ways, and the actions the world takes in the next few years will be critical to lay the groundwork for a sustainable, secure, and prosperous future.
For more than 25 years, Project Syndicate has been guided by a simple credo: All people deserve access to a broad range of views by the world’s foremost leaders and thinkers on the issues, events, and forces shaping their lives. At a time of unprecedented uncertainty, that mission is more important than ever – and we remain committed to fulfilling it.
But there is no doubt that we, like so many other media organizations nowadays, are under growing strain. If you are in a position to support us, please subscribe now.
As a subscriber, you will enjoy unlimited access to our On Point suite of long reads and book reviews, Say More contributor interviews, The Year Ahead magazine, the full PS archive, and much more. You will also directly support our mission of delivering the highest-quality commentary on the world's most pressing issues to as wide an audience as possible.
By helping us to build a truly open world of ideas, every PS subscriber makes a real difference. Thank you.
NEW YORK – V době, kdy se zelené výhonky hospodářského zotavení, které mnozí lidé letos na jaře vyhlíželi, zbarvily dohněda, vyvstává otázka, zda politika rychlého nastartování ekonomiky prostřednictvím mohutného fiskálního stimulu neselhala. Ukázalo se, že se keynesiánská ekonomie mýlí, když byla nyní vystavena zkoušce?
Tato otázka by měla smysl pouze v případě, že by keynesiánská ekonomie skutečně byla odzkoušena. Další dávka fiskálního stimulu je dnes opravdu zapotřebí. Pokud na ni nedojde, můžeme se těšit na ještě delší období, kdy bude ekonomika fungovat pod své možnosti a s vysokou nezaměstnaností.
Zdá se, že Obamova administrativa je z vysoké a stále stoupající nezaměstnanosti překvapená a zklamaná. Neměla by být. Toto vše se dalo předvídat. Skutečným měřítkem úspěšnosti stimulu není faktická míra nezaměstnanosti, nýbrž míra nezaměstnanosti v případě neposkytnutí stimulu. Obamova administrativa dávala vždy jasně najevo, že vytvoří zhruba o tři miliony pracovních míst více, než by jich vzniklo jinak . Problém je v tom, že šokový účinek finanční krize na ekonomiku byl tak zlý, že ani Obamův zdánlivě obrovský fiskální stimul nestačí.
We hope you're enjoying Project Syndicate.
To continue reading, subscribe now.
Subscribe
orRegister for FREE to access two premium articles per month.
Register
Already have an account? Log in