0

Jak dodržet předsevzetí

MELBOURNE – Někdy víme, jakou nejlepší věc bychom měli udělat, ale přesto ji neuděláme. Novoroční předsevzetí bývají často taková. Dáváme si předsevzetí, protože víme, že by pro nás bylo lepší zhubnout, dostat se do kondice nebo trávit více času s dětmi. Problém je v tom, že předsevzetí se obecně snáze porušuje, než dodržuje. Proto většina lidí do konce ledna svá novoroční předsevzetí poruší.

John Stuart Mill ve své klasické obraně svobody tvrdil, že každý jednotlivec je nejlepším soudcem a strážcem vlastních zájmů. Nedávný výzkum však naznačuje, že by nám nějaká pomoc možná přišla vhod.

Dean Karlan, profesor ekonomie na Yaleově univerzitě, zkoumal způsoby, jak pomoci některým nejchudším Filipíncům dosáhnout jejich cílů. Zjistil, že Filipíncům stejně jako lidem všude jinde na světě dělá potíže odolat pokušení utratit i to málo, co mají, přestože si uvědomují, že by bylo lepší šetřit na cíl, jenž by mohl do jejich životů vnést podstatnou změnu.

Když získali přístup k bankovním službám, něco málo si naspořili, ale poté svůj vklad před dosažením cíle vybrali. Pokud se jim však nabídl spořicí účet, jenž je penalizoval při výběru peněz před dosažením cíle, který si sami určili, zvolili si mnozí z nich právě tento typ účtu, ačkoliv u něj úrok nebyl o nic vyšší než u účtu, který jim umožňoval vybrat peníze, kdykoliv se pro to rozhodnou. Využití účtu penalizujícího předčasné výběry jim totiž pomáhalo dosáhnout cíle.