buruma138_Sylvain Lefevre_Getty Images Sylvain Lefevre/Getty Images

Evropské dobrodružství Steva Bannona

NEW YORK – Poté, co byl Stephen K. Bannon, označovaný často za mozek prezidentské kampaně Donalda Trumpa, vypuzen z Bílého domu i z Breitbart News, zapřísahal se, že přetvoří Evropu. Jeho organizace, která má sídlo v Bruselu a nazvala se „Hnutí“, se snaží sjednotit evropské pravicové populisty a demontovat Evropskou unii v její současné podobě.

Bannon toto úsilí považuje za součást „války“ mezi populismem a „partají z Davosu“, mezi bílými, křesťanskými, vlasteneckými „skutečnými lidmi“ (slovy jeho britského stoupence Nigela Farage) a kosmopolitními, globalistickými elitami. Přinejmenším v médiích je Bannon brán vážně.

Zdálo by se, že změnit dějiny Evropy je pro tohoto neustále pomuchlaného amerického mediálního chvastouna a propagátora potrhlých představ příliš velké sousto. Vzdor setkáním s takovými pravicovými kapacitami, jako jsou maďarský silový vůdce Viktor Orbán, místopředseda italské vlády Matteo Salvini a Boris Johnson, bývalý šaškovitý ministr zahraničních věcí Velké Británie, kteří mu všichni přejí štěstí, nemá Bannon v Evropské politice téměř žádné zkušenosti. Sobě nakloněné publikum v Praze omráčil horlením proti „nepoctivé konkurenci“ z cizích zemí, které využívají levné pracovní síly. Velká část HDP České republiky pochází z vývozu, právě z tohoto důvodu.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

Get unlimited access to PS premium content, including in-depth commentaries, book reviews, exclusive interviews, On Point, the Big Picture, the PS Archive, and our annual year-ahead magazine.

https://prosyn.org/xea7Zcncs