Stephen Miller Jim Watson/Getty Images

Trump a kosmpolité

NEW YORK – Administrativa prezidenta Donalda Trumpa oznámila, že chce omezit legální imigraci do Spojených států na polovinu a upřednostňovat vzdělané imigranty hovořící dobrou angličtinou. Když korespondent CNN a syn kubánského přistěhovalce Jim Acosta konfrontoval Trumpova významného politického poradce Stephena Millera konstatováním, že USA tradičně vítaly chudé lidi, z nichž většina vůbec nemluvila anglicky, obvinil ho Miller z „kosmopolitní zaujatosti“.

Acosta se zeptal, zda bude nová politika znamenat, že do USA budou moci přicházet jen lidé z Velké Británie či Austrálie. Možná byl trochu provokativní. Z Millerova nařčení však vyplývalo, že Acostova „zaujatost“ je nějakou formou rasismu. Od člena administrativy, která se alespoň příležitostně podbízí stoupencům teorie nadřazenosti bílé rasy, to bylo přinejmenším pozoruhodné.

Člověk si klade otázku, zda má Miller vůbec tušení, že se výraz „kosmopolitní“ v minulosti používal jako opovržlivá nadávka. Jako potomek chudých Židů, kteří před více než stoletím uprchli z Běloruska, by to vědět měl.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/YoAj0o6cs