Udržme v Haagu kurz

WASHINGTON D.C. – Carla del Ponteová se po osmi letech ve službě chystá odstoupit z postu hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního soudu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) se sídlem v Haagu. Organizace spojených národů zřídila soud ke stíhání těch osob na všech stranách balkánských válek – Srbů, bosenských Muslimů, Chorvatů a později albánských Kosovanů –, jež spáchaly zvěrstva, a je nezbytné, aby OSN zvolila nového žalobce, jenž bude odhodlán na dílo del Ponteové navázat.

ICTY byl prvním mezinárodním trestním soudem od tribunálů v Norimberku a Tokiu na konci druhé světové války. Navzdory pomalému rozjezdu zaznamenal obdivuhodné úspěchy v úsilí postavit před soud asi 80 obžalovaných, včetně generálů, hlav států a brutálních velitelů zajateckých táborů, a zajistit pro ně fundamentálně spravedlivé soudní procesy. Poté co ICTY posloužil jako vlajková loď pro nástupnické soudy pro válečné zločiny ve Rwandě, Sieře Leone, Východním Timoru, Kambodži a pro stálý Mezinárodní trestní soud, ocitá se ve své poslední fázi, neboť se počítá s jeho uzavřením v roce 2010.

Tyto závěrečné roky budou rozhodující, a to nejen pro reputaci a odkaz ICTY, ale také pro mezinárodní humanitární právo (čili takzvané „válečné právo“). ICTY dohlížel na rozvoj neobyčejného orgánu právní vědy, který vdechuje život abstraktním poučkám mezinárodního práva. Vyjasnil význam a závazky Haagské úmluvy a Ženevských konvencí upravujících zacházení se zajatci a civilisty na okupovaných územích. Tyto úspěchy nesmíme promarnit.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/v1xYcb2/cs;
 1. An employee works at a chemical fiber weaving company VCG/Getty Images

  China in the Lead?

  For four decades, China has achieved unprecedented economic growth under a centralized, authoritarian political system, far outpacing growth in the Western liberal democracies. So, is Chinese President Xi Jinping right to double down on authoritarianism, and is the “China model” truly a viable rival to Western-style democratic capitalism?

 2. The assembly line at Ford Bill Pugliano/Getty Images

  Whither the Multilateral Trading System?

  The global economy today is dominated by three major players – China, the EU, and the US – with roughly equal trading volumes and limited incentive to fight for the rules-based global trading system. With cooperation unlikely, the world should prepare itself for the erosion of the World Trade Organization.

 3. Donald Trump Saul Loeb/Getty Images

  The Globalization of Our Discontent

  Globalization, which was supposed to benefit developed and developing countries alike, is now reviled almost everywhere, as the political backlash in Europe and the US has shown. The challenge is to minimize the risk that the backlash will intensify, and that starts by understanding – and avoiding – past mistakes.

 4. A general view of the Corn Market in the City of Manchester Christopher Furlong/Getty Images

  A Better British Story

  Despite all of the doom and gloom over the United Kingdom's impending withdrawal from the European Union, key manufacturing indicators are at their highest levels in four years, and the mood for investment may be improving. While parts of the UK are certainly weakening economically, others may finally be overcoming longstanding challenges.

 5. UK supermarket Waring Abbott/Getty Images

  The UK’s Multilateral Trade Future

  With Brexit looming, the UK has no choice but to redesign its future trading relationships. As a major producer of sophisticated components, its long-term trade strategy should focus on gaining deep and unfettered access to integrated cross-border supply chains – and that means adopting a multilateral approach.

 6. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now