Udržme v Haagu kurz

WASHINGTON D.C. – Carla del Ponteová se po osmi letech ve službě chystá odstoupit z postu hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního soudu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) se sídlem v Haagu. Organizace spojených národů zřídila soud ke stíhání těch osob na všech stranách balkánských válek – Srbů, bosenských Muslimů, Chorvatů a později albánských Kosovanů –, jež spáchaly zvěrstva, a je nezbytné, aby OSN zvolila nového žalobce, jenž bude odhodlán na dílo del Ponteové navázat.

ICTY byl prvním mezinárodním trestním soudem od tribunálů v Norimberku a Tokiu na konci druhé světové války. Navzdory pomalému rozjezdu zaznamenal obdivuhodné úspěchy v úsilí postavit před soud asi 80 obžalovaných, včetně generálů, hlav států a brutálních velitelů zajateckých táborů, a zajistit pro ně fundamentálně spravedlivé soudní procesy. Poté co ICTY posloužil jako vlajková loď pro nástupnické soudy pro válečné zločiny ve Rwandě, Sieře Leone, Východním Timoru, Kambodži a pro stálý Mezinárodní trestní soud, ocitá se ve své poslední fázi, neboť se počítá s jeho uzavřením v roce 2010.

Tyto závěrečné roky budou rozhodující, a to nejen pro reputaci a odkaz ICTY, ale také pro mezinárodní humanitární právo (čili takzvané „válečné právo“). ICTY dohlížel na rozvoj neobyčejného orgánu právní vědy, který vdechuje život abstraktním poučkám mezinárodního práva. Vyjasnil význam a závazky Haagské úmluvy a Ženevských konvencí upravujících zacházení se zajatci a civilisty na okupovaných územích. Tyto úspěchy nesmíme promarnit.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/v1xYcb2/cs;