Las Vegas Shooting David Becker/ Stringer

Regulace zbraní v rozpojených státech amerických

LONDÝN – Masakr v Las Vegas a jeho ozvuky patří k ryzí tradici Ameriky. Vyšinutý člověk přivleče téměř dvacítku špičkových útočných zbraní do pokoje ve 32. patře hotelu, aby jako masový vrah a sebevrah kropil smrtí návštěvníky koncertu. V reakci na to znovu vzplály kulturní války, v nichž se zastánci regulace střelných zbraní zuřivě mydlí s jejich fanoušky. Na jedné hluboké pravdě přesto panuje všeobecná shoda: nic moc se nezmění. Po týdnu srdceryvných pohřbů přenášených televizí půjde americký život dál až do příštího masakru.

Masové násilí je v americké kultuře hluboce zakořeněné. Evropští osadníci Ameriky dvě stě let páchali genocidu původních obyvatel a vytvořili tak hluboce ukotvenou otrokářskou ekonomiku, že s ní skoncovala až pustošivá občanská válka. Téměř ve všech ostatních zemích, včetně carského Ruska, bylo otroctví a nevolnictví zrušeno výnosem či zákonem, bez čtyřletého krveprolití. Po zániku otroctví Amerika vytvořila a vynucovala sto let trvající systém apartheidu.

V současnosti je četnost násilných úmrtí a věznění v Americe několikanásobně vyšší než v Evropě. Každoročně dojde k několika velkým případům hromadné střelby – v zemi, která zároveň vede několik zdánlivě nekonečných válek v zámoří. Amerika je, stručně řečeno, země s prožitou historií a neúprosnou současností rasismu, etnického šovinismu a masového násilí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/13Vx55f/cs;

Handpicked to read next