Las Vegas Shooting David Becker/ Stringer

Regulace zbraní v rozpojených státech amerických

LONDÝN – Masakr v Las Vegas a jeho ozvuky patří k ryzí tradici Ameriky. Vyšinutý člověk přivleče téměř dvacítku špičkových útočných zbraní do pokoje ve 32. patře hotelu, aby jako masový vrah a sebevrah kropil smrtí návštěvníky koncertu. V reakci na to znovu vzplály kulturní války, v nichž se zastánci regulace střelných zbraní zuřivě mydlí s jejich fanoušky. Na jedné hluboké pravdě přesto panuje všeobecná shoda: nic moc se nezmění. Po týdnu srdceryvných pohřbů přenášených televizí půjde americký život dál až do příštího masakru.

Masové násilí je v americké kultuře hluboce zakořeněné. Evropští osadníci Ameriky dvě stě let páchali genocidu původních obyvatel a vytvořili tak hluboce ukotvenou otrokářskou ekonomiku, že s ní skoncovala až pustošivá občanská válka. Téměř ve všech ostatních zemích, včetně carského Ruska, bylo otroctví a nevolnictví zrušeno výnosem či zákonem, bez čtyřletého krveprolití. Po zániku otroctví Amerika vytvořila a vynucovala sto let trvající systém apartheidu.

V současnosti je četnost násilných úmrtí a věznění v Americe několikanásobně vyšší než v Evropě. Každoročně dojde k několika velkým případům hromadné střelby – v zemi, která zároveň vede několik zdánlivě nekonečných válek v zámoří. Amerika je, stručně řečeno, země s prožitou historií a neúprosnou současností rasismu, etnického šovinismu a masového násilí.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/13Vx55fcs