Las Vegas Shooting David Becker/ Stringer

Regulace zbraní v rozpojených státech amerických

LONDÝN – Masakr v Las Vegas a jeho ozvuky patří k ryzí tradici Ameriky. Vyšinutý člověk přivleče téměř dvacítku špičkových útočných zbraní do pokoje ve 32. patře hotelu, aby jako masový vrah a sebevrah kropil smrtí návštěvníky koncertu. V reakci na to znovu vzplály kulturní války, v nichž se zastánci regulace střelných zbraní zuřivě mydlí s jejich fanoušky. Na jedné hluboké pravdě přesto panuje všeobecná shoda: nic moc se nezmění. Po týdnu srdceryvných pohřbů přenášených televizí půjde americký život dál až do příštího masakru.

The Year Ahead 2018

The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

Order now

Masové násilí je v americké kultuře hluboce zakořeněné. Evropští osadníci Ameriky dvě stě let páchali genocidu původních obyvatel a vytvořili tak hluboce ukotvenou otrokářskou ekonomiku, že s ní skoncovala až pustošivá občanská válka. Téměř ve všech ostatních zemích, včetně carského Ruska, bylo otroctví a nevolnictví zrušeno výnosem či zákonem, bez čtyřletého krveprolití. Po zániku otroctví Amerika vytvořila a vynucovala sto let trvající systém apartheidu.

V současnosti je četnost násilných úmrtí a věznění v Americe několikanásobně vyšší než v Evropě. Každoročně dojde k několika velkým případům hromadné střelby – v zemi, která zároveň vede několik zdánlivě nekonečných válek v zámoří. Amerika je, stručně řečeno, země s prožitou historií a neúprosnou současností rasismu, etnického šovinismu a masového násilí.

Lasvegaská střelba znovu jasně dokládá nutnost zakázat útočné zbraně. Když Amerika takový zákaz měla, od září 1994 do září 2004, pomohl hromadnou střelbu omezit; přesto Kongres zákaz neprodloužil, kvůli intenzivnímu lobbingu zbrojních nadšenců. Na federální úrovni se jeho opětovné zavedení v brzké době nechystá. Možný se zdá zákaz „rázové pažby,“ zařízení, jež lasvegaskému vrahovi umožnilo pálit z poloautomatických pušek jako z plně automatických zbraní; o mnoho větší aktivitu však od federální vlády očekávat nelze.

Když Austrálie v roce 1996 zakázala útočné zbraně, masové střílení okamžitě ustalo. Američtí milovníci zbraní takové důkazy odmítají a případy hromadné střelby jako v Las Vegas jen posilují jejich přesvědčení, že střelné zbraně jsou v nebezpečném světě jejich jedinou skutečnou ochranou. Podle přesvědčivých údajů z nedávných průzkumů je příchylnost ke zbraním obzvlášť silná mezi méně vzdělanými bělošskými muži republikánských názorů, kteří bydlí zejména ve venkovských a příměstských oblastech na jihu a středozápadě – tatáž demografická skupina, která tvoří jádro podporovatelů prezidenta Donalda Trumpa.

Vzdor hlubokým ideologickým rozporům v zemi existuje jiskřička naděje. Podle Ústavy USA mají státy pravomoc zakázat útočné zbraně a regulovat střelné zbraně (byť ne zcela zakázat ruční střelné zbraně a pušky, vzhledem k tomu, jak Nejvyšší soud USA vykládá „právo nosit zbraň“ zakotvené ve druhém dodatku ústavy). Můj domovský stát New York už útočné zbraně zakazuje, stejně jako hrstka dalších států. Slibnější nežli jít do další prohrané bitvy ve Washingtonu je povzbudit řadu dalších států, aby této své výsady využily.

Státy, které tak učiní, budou mít nižší výskyt hromadných střeleb, bezpečnější občany a živější ekonomiky. Las Vegas nepostihne jen trauma z nedávného masakru, ale také odklon cestovního ruchu a konferencí, přinejmenším do doby, než Nevada zasáhne proti útočným zbraním a dokáže zaručit bezpečnost návštěvníků.

Ameriku dnes netvoří jen červené (konzervativní) a modré (progresivní) státy, ale fakticky červené a modré říše, tedy odlišné kraje s vlastní kulturou, hrdiny, politikou, dialekty, ekonomikou a idejemi svobody. Ve městě New Yorku svoboda znamená, že se člověk nemusí bát, že tisíce neznámých lidí, s nimiž se setkáváte na chodnících a v parcích, u sebe dnes či jindy nosí smrtící zbraně. V Texasu či Las Vegas znamená svoboda útěchu z toho, že si svou věrnou zbraň můžete vzít, kam chcete.

Je načase nechat červené a modré státy jít jejich vlastní cestou. Není třeba vést další občanskou válku, abychom se dohodli na přátelském a omezeném posunu k mnohem volnějším vazbám mezi státy. V tom mají konzervativci pravdu: omezme moc federální vlády a vraťme víc příjmů a regulatorních pravomocí státům, v rámci ústavních mezí dělby moci a základních práv. Každá ze stran kulturních válek tak bude moci jít vstříc svému upřednostňovanému cíli, aniž by druhé straně bránila učinit totéž.

Můj domovský stát by v takové volnější federaci vzkvétal; širší manévrovací prostor by využil ke zpřísnění vlastních předpisů a posílení sociálních služeb za pomoci úspor na daních, které dnes odvádí federální vládě. Slabší federální vláda by zároveň znamenala méně amerických „válek z rozhodnutí“ na Středním východě.

Jednou se USA k regulaci zbraní prostřednictvím federální legislativy dopracují. Až si víc kongresmanů uvědomí, že v sázce je i jejich vlastní život, což je bohužel pravda, dočkáme se konečně národní iniciativy. V nynější dekádě byli postřeleni už dva členové Kongresu (Gabrielle Giffordsová v roce 2011 a Steve Scalise letos). Prozatím však budou kongresmani dál vězet v politické přestřelce šílených pistolníků a lobbistů za právo nosit zbraň. Je to děsivé, ale bohužel je to tak.

V Trumpově Americe se denně rozdmýchává ozbrojené násilí a nestabilita. Ideální by byla urychlená realizace celonárodního řešení. Než k ní však dojde, je třeba povzbudit víc amerických států, aby ve vztahu ke střelným zbraním vzaly do hrsti vlastní zdravý rozum.

Z angličtiny přeložil David Daduč

http://prosyn.org/13Vx55f/cs;

Handpicked to read next

 1. Patrick Kovarik/Getty Images

  The Summit of Climate Hopes

  Presidents, prime ministers, and policymakers gather in Paris today for the One Planet Summit. But with no senior US representative attending, is the 2015 Paris climate agreement still viable?

 2. Trump greets his supporters The Washington Post/Getty Images

  Populist Plutocracy and the Future of America

  • In the first year of his presidency, Donald Trump has consistently sold out the blue-collar, socially conservative whites who brought him to power, while pursuing policies to enrich his fellow plutocrats. 

  • Sooner or later, Trump's core supporters will wake up to this fact, so it is worth asking how far he might go to keep them on his side.
 3. Agents are bidding on at the auction of Leonardo da Vinci's 'Salvator Mundi' Eduardo Munoz Alvarez/Getty Images

  The Man Who Didn’t Save the World

  A Saudi prince has been revealed to be the buyer of Leonardo da Vinci's "Salvator Mundi," for which he spent $450.3 million. Had he given the money to the poor, as the subject of the painting instructed another rich man, he could have restored eyesight to nine million people, or enabled 13 million families to grow 50% more food.

 4. An inside view of the 'AknRobotics' Anadolu Agency/Getty Images

  Two Myths About Automation

  While many people believe that technological progress and job destruction are accelerating dramatically, there is no evidence of either trend. In reality, total factor productivity, the best summary measure of the pace of technical change, has been stagnating since 2005 in the US and across the advanced-country world.

 5. A student shows a combo pictures of three dictators, Austrian born Hitler, Castro and Stalin with Viktor Orban Attila Kisbenedek/Getty Images

  The Hungarian Government’s Failed Campaign of Lies

  The Hungarian government has released the results of its "national consultation" on what it calls the "Soros Plan" to flood the country with Muslim migrants and refugees. But no such plan exists, only a taxpayer-funded propaganda campaign to help a corrupt administration deflect attention from its failure to fulfill Hungarians’ aspirations.

 6. Project Syndicate

  DEBATE: Should the Eurozone Impose Fiscal Union?

  French President Emmanuel Macron wants European leaders to appoint a eurozone finance minister as a way to ensure the single currency's long-term viability. But would it work, and, more fundamentally, is it necessary?

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now