0

Jak stabilizovat Africký roh

ŠTRASBURK – Po téměř dvou desetiletích, kdy je Somálsko ve stavu rozvráceného státu zmítaného občanskou válkou, by si snad svět měl začít připouštět, že tato země – tak jak je v současnosti zkonstruovaná – je neopravitelná.

Část země však přinejmenším základní standard správy věcí veřejných dodržovat dokáže. Nejsevernější oblast Somaliland, situovaná strategicky u ústí do Rudého moře a domovina zhruba 3,5 milionu z celkových 10 milionů obyvatel Somálska, je víceméně autonomní a stabilní. Tato stabilita ale vyvolává obavy, že obyvatelé Somalilandu aktivují deklaraci nezávislosti, již přijali v roce 1991.

Na konci září proběhnou v Somalilandu tamní třetí prezidentské volby, přičemž předchozí dvoje byly otevřené a soutěživé. Na rozdíl od mnoha rozvojových zemí Somaliland uvítá zahraniční pozorovatele, kteří na volby dohlédnou, ale většina západních zemí a agentur se bohužel bude držet stranou z obavy, aby se jejich přítomnost nepokládala za legitimizaci faktické vlády Somalilandu.

Vzhledem ke strategické poloze Somalilandu poblíž hlavních tras přepravy ropy, v současnosti sužovaných pirátstvím, a chaosu na jihu země by se však už nezávislost neměla bez rozmyslu zavrhovat. Ostatně po zjišťovací misi roku 2007 se v EU rodí konsenzus, že nezávislost Somalilandu by jako první měla uznat některá ze zemí Africké unie. Zpráva bývalého místopředsedy AU Patricka Mazimhaky z roku 2005 k tomu dává jistý prostor, jelikož Mazimhaka poukázal na to, že svazek mezi Somalilandem a Somálskem, vzniklý po odchodu koloniálních mocností (Británie a Itálie), nebyl nikdy formálně ratifikován.