Jak stabilizovat Africký roh

ŠTRASBURK – Po téměř dvou desetiletích, kdy je Somálsko ve stavu rozvráceného státu zmítaného občanskou válkou, by si snad svět měl začít připouštět, že tato země – tak jak je v současnosti zkonstruovaná – je neopravitelná.

Část země však přinejmenším základní standard správy věcí veřejných dodržovat dokáže. Nejsevernější oblast Somaliland, situovaná strategicky u ústí do Rudého moře a domovina zhruba 3,5 milionu z celkových 10 milionů obyvatel Somálska, je víceméně autonomní a stabilní. Tato stabilita ale vyvolává obavy, že obyvatelé Somalilandu aktivují deklaraci nezávislosti, již přijali v roce 1991.

Na konci září proběhnou v Somalilandu tamní třetí prezidentské volby, přičemž předchozí dvoje byly otevřené a soutěživé. Na rozdíl od mnoha rozvojových zemí Somaliland uvítá zahraniční pozorovatele, kteří na volby dohlédnou, ale většina západních zemí a agentur se bohužel bude držet stranou z obavy, aby se jejich přítomnost nepokládala za legitimizaci faktické vlády Somalilandu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/cZHTMX5/cs;