Španělsko a jeho noví conquistadoři

BARCELONA: España va bien – Španělsku se daří dobře. Tuhle větu dnes říká kdekdo. A je proč. Španělsko naposledy vzkvétalo a cítilo se sebevědomě v době velkých zámořských objevů. Španělské firmy ale dnes do světa nevysílají své chvastounské dobyvatele, nýbrž prozkoumávají svět ve snaze nalézt nové příležitosti. Počínaje BSCH a BBVA v bankovnictví, firmami Repsol-YPF, Endesa a Iberdrola v energetickém průmyslu a konče Telefónicou v telekomunikacích, španělské firmy neohroženě sesadily americké giganty z předních míst žebříčku investorů v Latinské Americe. Tyto aktivity vrátily Madrid zpět na mapu nejen globálního trhu, ale i diplomacie.

Motorem této zámořské expanze je liberalizace doprovázená ekonomickým růstem. V posledních třech letech rostla španělská ekonomika tříprocentním tempem a v současnosti rychlost jejího růstu dosahuje dokonce čtyř procent. Během tohoto období se pětkrát snížil rozpočtový deficit, který tak dnes představuje pouhé jedno procento hrubého domácího produktu a nezaměstnanost poklesla z 23 na 15 procent. Není přitom ale divu, že silný růst opět rozdmýchal inflaci, která se nyní pohybuje na hranici tolerance Evropské centrální banky. Španělé si nicméně uvědomují, že už dlouho se neměli tak dobře, a tak nedávno do premiérského křesla znovu dosadili Josého Mariu Aznara spolu s parlamentní většinou, která se již nemusí spoléhat na koaliční partnery, a s mandátem dále a více zemi zmodernizovat.

Španělská cesta k liberalizaci vzhlíží k britskému liberálnímu modelu, a nikoli – jak je ve Španělsku tradičně zvykem – ke způsobu francouzskému. Během Aznarova prvního volebního období jeho Lidová strana zprivatizovala většinu státních firem a deregulovala větší část služeb. Jeho nová vláda se zavázala, že bude dále pokračovat ve snižování státního deficitu a nezaměstnanosti. Dále slibuje, že sníží daň z příjmu, zpevní základy systému sociálního zabezpečení a omezí náklady spojené se snižováním pracovních míst. Přislíbena byla rovněž skutečná konkurence v energetice a telekomunikacích, která dosud v privatizačním procesu scházela.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/eOuvmMJ/cs;
 1. An employee works at a chemical fiber weaving company VCG/Getty Images

  China in the Lead?

  For four decades, China has achieved unprecedented economic growth under a centralized, authoritarian political system, far outpacing growth in the Western liberal democracies. So, is Chinese President Xi Jinping right to double down on authoritarianism, and is the “China model” truly a viable rival to Western-style democratic capitalism?

 2. The assembly line at Ford Bill Pugliano/Getty Images

  Whither the Multilateral Trading System?

  The global economy today is dominated by three major players – China, the EU, and the US – with roughly equal trading volumes and limited incentive to fight for the rules-based global trading system. With cooperation unlikely, the world should prepare itself for the erosion of the World Trade Organization.

 3. Donald Trump Saul Loeb/Getty Images

  The Globalization of Our Discontent

  Globalization, which was supposed to benefit developed and developing countries alike, is now reviled almost everywhere, as the political backlash in Europe and the US has shown. The challenge is to minimize the risk that the backlash will intensify, and that starts by understanding – and avoiding – past mistakes.

 4. A general view of the Corn Market in the City of Manchester Christopher Furlong/Getty Images

  A Better British Story

  Despite all of the doom and gloom over the United Kingdom's impending withdrawal from the European Union, key manufacturing indicators are at their highest levels in four years, and the mood for investment may be improving. While parts of the UK are certainly weakening economically, others may finally be overcoming longstanding challenges.

 5. UK supermarket Waring Abbott/Getty Images

  The UK’s Multilateral Trade Future

  With Brexit looming, the UK has no choice but to redesign its future trading relationships. As a major producer of sophisticated components, its long-term trade strategy should focus on gaining deep and unfettered access to integrated cross-border supply chains – and that means adopting a multilateral approach.

 6. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now