Solar energy power system Sam Yeh/Getty Images

Zelenější síť pro východní Asii

SYDNEY – Ještě nedávno byla budoucnost jaderné energetiky v Asii. V roce 2016 se na tomto kontinentu nacházelo devět z deseti nově otevřených reaktorů. Nedávná prohlášení Jihokorejské republiky a Tchaj-wanu, že se vydají „zelenou cestou“, však zpochybnila dlouhodobou životaschopnost jaderné energie, přinejmenším ve východní Asii. Rok 2017 dokonce může znamenat konec milostného románku mezi tímto regionem a jádrem – a počátek nového vztahu s obnovitelnými zdroji.

Jihokorejský prezident Mun Če-in i tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen vytyčili ambiciózní národní agendy, které podporují výrobu energie z obnovitelných zdrojů a současně vyzývají k utlumení energie jaderné. Přehnaná závislost na tradičních palivech léta odrazovala investice do čistých technologií výroby energie navzdory faktu, že obě země jsou inovátory v oblasti zelených technologií, jako jsou skladování energie a chytré sítě. Jaderná energie dnes pokrývá 22% energetických potřeb Jižní Koreje a 14% energetických potřeb Tchaj-wanu, avšak tyto podíly nyní zřejmě začnou dramaticky klesat.

Plány se stále formulují, avšak závazky obou zemí dohromady znamenají významný posun regionálního energetického plánování směrem k zelenějším a čistším technologiím. Navíc vydláždí cestu zvýšeným investicím do obnovitelných energetických instalací, díky čemuž obrátí zmíněné země na nový konkurenční kurz na regionálním trhu.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/84sia22cs