China maritime patrol Hou Jiansen/ZumaPress

Jak se vyhnout konfliktu v Jihočínském moři

OXFORD – Když poblíž útesu Fiery Cross Reef na Spratlyových ostrovech v Jihočínském moři nedávno prolétl výzvědný letoun P8-A patřící americkému námořnictvu, čínské námořnictvo ho osmkrát varovalo, aby opustil oblast. Čínský ministr Wang I prohlásil, že „odhodlání Číny zabezpečit vlastní suverenitu a územní celistvost je pevné jako skála“. Americký ministr obrany Ashton Carter na to odpověděl, že by „v této věci nemělo dojít k mýlce: Spojené státy budou létat, plavit se a působit všude tam, kde nám to mezinárodní právo umožňuje, tak jako to děláme po celém světě“. Hrozí tedy bezprostředně americko-čínský konflikt v Jihočínském moři?

Když jsem v roce 1995 sloužil v Pentagonu, začala Čína budovat objekty na útesu Mischief Reef, na který si dělaly nárok Filipíny a jenž leží mnohem blíže filipínského nežli čínského pobřeží. USA tehdy vydaly prohlášení, že nezaujímají žádné stanovisko ke konkurenčním nárokům pěti států na soubor přibližně 750 skal, atolů, ostrůvků a korálových útesů, které tvoří Spratlyovy ostrovy a v Jihočínském moři zaujímají obrovskou rozlohu 425 000 čtverečních kilometrů. Přitom jsme naléhavě vyzvali k tomu, ať zúčastněné strany urovnají své spory pokojně.

USA ovšem zaujaly silné stanovisko, že Jihočínské moře, přes které vedou významné námořní trasy pro zásilky ropy z Blízkého východu a kontejnerové lodě z Evropy a nad nímž běžně létají vojenská i obchodní letadla, podléhá Úmluvě OSN o mořském právu (UNCLOS).

https://prosyn.org/UwakneJcs