2

Kde je zapotřebí očkování

KARÁČÍ/GANDHIDHAM-GUJARAT – S epidemií spalniček šířící se napříč Evropou a středozápadem Spojených států, a infekcí meningitidy u studentů vysokých škol v USA, se zdravotní experti snaží o něco, co si nikdy nemysleli, že budou začátkem roku 2017 dělat: připomínat lidem v rozvinutých zemích, že očkování zachraňuje životy.

Možná je očkování obětí vlastního úspěchu: funguje tak dobře proti určitým chorobám, že mnoho lidí na západě zapomnělo, jak devastující mohou být nemoci, jímž se dá předcházet. S nedávnými epidemiemi v USA a Evropě je rodičům připomínáno, že obcházení očkování jejich dětí je potenciálně smrtící risk.

Smutné je, že v mnoha jiných částech světa, zejména v jižní Asii, rodiče nepotřebují připomínat, že očkování zachraňuje životy. Co potřebují, je přístup k vakcínám.

Epidemie chorob, kterým se dá předcházet, tak vzácných v západních zemích, jsou všechno příliš časté jevy pro region, který je domovem světově největšímu počtu neočkovaných dětí. V raných 80. letech jeden z nás téměř přišel o synu kvůli bakteriální meningitidě, protože v té době nebylo v Pákistánu k dispozici očkování. Chlapec se zotavil, ale pouze díky včasné diagnóze a péči v prémiové nemocnici, která je mimo dosah většiny rodičů v Pákistánu, Chlapcovi sourozenci byli později očkováni, ale až v době, kdy byly v USA získány zásoby vakcíny a ručně transportovány do Pákistánu.

Dnes naštěstí není nutné procházet takovým procesem. V průměru 90% dětí v jižní Asii nyní dostává očkování proti chorobám, kterým se dá předejít, jako je tetanus, chřipka, záškrt či černý kašel, a počet dětí očkovaných proti hepatitidě B za poslední dekádu narostl o téměř 60%. Navíc bylo šest zemí v regionu v roce 2014, po masivních imunizačních kampaních, prohlášeno za země zcela bez obrny. Pouze ti, kdo žijí v marginalizovaných a vzdálených oblastech, zůstávají bez očkování proti obrně, obvykle díky místní zdrženlivosti a odmítání.

Tyto pozoruhodné hodnoty se rovnají zázraku ve veřejném zdravotnictví. Příliš mnoho dětí však stále zbytečně trpí. Právě skončený Světový týden imunizace (24. – 30. dubna) by nás měl přimět zdvojnásobit úsilí očkovat miliony dětí v jižní Asii, které zůstávají bez ochrany proti nemocem, jímž lze předcházet.

Celosvětově zemře každou minutu 11 dětí ve věku do pěti let na nemoci, jimž bylo možné předejít, a mnoho z nich je v jižní Asii. Navzdory pokroku regionu zůstává jedno ze čtyř dětí nechráněno vůči chorobám, jako jsou spalničky a žloutenka, a hodnoty jsou ještě vyšší pro hlavní smrtelné choroby, jako je meningitida a zápal plic. Výsledkem je, že míra úmrtnosti je v jižní Asii u dětí dnes téměř dvakrát vyšší, než byla v USA před 50 lety.

Máme pomůcky, jak tyto nedostatky řešit a zajistit, aby žádné dítě nezemřelo zbytečně na chorobu, které bylo možné zabránit očkováním. Abychom však uspěli, musíme překonat několik překážek.

Zaprvé musíme vyřešit systémové nedostatky v zaostalém zdravotním systému tohoto regionu a to zlepšením školení zdravotnického personálu, zajištěním správného skladování a transportu vakcín a vytvoření efektivního způsobu jejich distribuce. Tato vylepšení, dohromady s efektivnějším sdílením informací v lékařském prostředí, jsou klíčová pro lepší plánování a také zodpovědnost.

Zadruhé musíme aktivně konfrontovat lobby proti očkování, která hrozí zvrácením pokroku, ke kterému v nedávných letech došlo. Tyto skupiny šíří lži o bezpečnosti očkování, což může rodiče přimět k rozhodnutí své děti nechránit. Vynecháním očkování nejen že se riskuje zdraví jednotlivých dětí, ale také se zvyšuje pravděpodobnost epidemií, které pak ohrožují zdraví celých společenství.

No a závěrem musíme pokračovat v povzbuzování zemí v regionu, aby zvyšovaly míru pokrytí vakcínou, zejména u novějších vakcín, které se prokázaly v ochraně proti zápalu plic a průjmům, dvěma hlavním infekčním zabijákům dětí.

K realizaci těchto cílů již probíhají konstruktivní kroky. Například v pákistánské provincii Punjab, s nadějí ochránit jeden milion dětí od běžné formy průjmu, nedávno úředníci představili rotavirovou vakcínu. Ve vedlejší Indii byly od představení iniciativy očkovány téměř čtyři miliony dětí s cílem rozšířit rotavirovou vakcínu po deseti státech a plánuje se dosažení 13 milionů očkovaných dětí do posledního čtvrtletí roku 2017.

V obou zemích je stále co dělat. V Indii rotavirová iniciativa nedosáhne ročně na 13 milionů dětí; v Pákistánu není ročně očkováno 5 milionů dětí. S pomocí Gavi, the Vaccine Alliance, se však do nejchudších komunit světa dostává více očkování prostřednictvím financování, školení a dodávek. Z pokroku v těchto dvou zemích se mohou učit zdravotničtí činitelé z celého světa.

Jsme v klíčovém momentu globálního očkování. Jakožto pediatričtí profesionálové, kteří zasvětili své životy ochraně dětí před nemocemi, kterým lze předejít, věříme, že je v kapacitě tohoto světa, aby současné zbytečné utrpení ukončil. Očkování je vyzkoušeným opatřením pro zlepšení dětského rozvoje a zdraví. Zajištění toho, že jsou tyto atributy pro děti dosažitelné, je proveditelný cíl v rámci veřejného zdraví, pro který by se všichni rodiče a pediatři měli spojit.