A recently poached rhino carcass The Times/Getty Images

Paradox nosorožců v Jižní Africe

JOHANNESBURG – Jihoafrický ústavní soud počátkem letošního roku zvrátil moratorium z roku 2009 na obchod s rohy nosorožců. Byla to drtivá rána pro ochranáře zvířat, kteří vítali moratorium, jímž Jižní Afrika přistoupila ke světovému zákazu obchodu, účinnému od roku 1977.

Jak se ale nález soudu usazuje, komerční chovatelé a skupiny obhájců práv zvířat stojí před zásadní otázkou: mohlo by vytvoření povoleného trhu s rohy zvířat z chovů potlačit pytláckou pandemii, jíž ročně padne za oběť kolem 1500 volně žijících nosorožců?

Pro jihoafrický nosorožčí průmysl bylo rozhodnutí soudu zlomové. John Hume, světově nejúspěšnější chovatel nosorožců, v srpnu v zemi uspořádal první online aukci rohoviny. V textu na aukčním webu tvrdí, že „poptávka po nosorožčí rohovině je vysoká a otevřené obchodování s ní má potenciál poptávku uspokojit a předejít pytláctví na nosorožcích“.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/SH9EytE/cs;

Handpicked to read next