Řešení diskuse o globalizaci

CAMBRIDGE: Zmatení vládne celé vzrušené diskusi o globalizaci. Pro některé je globalizace cestou k prosperitě, kterou by se měly dát především chudé země, a je nezpochybnitelné, že takové země jako je Singapur, Tchaiwan, Korea, Chile a několik málo dalších se touto cestou daly a staly se mnohem bohatšími, než byly před takovými 25-ti lety právě díky ekonomické strategii založené na exportem podporovaném hospodářském růstu a participaci na globální ekonomii. Pro jiné je zase globalizace prokletím, ve kterém chudé země padají stále hlouběji a hlouběji do propasti chudoby. Není pochyb o tom, že po pětadvaceti letech působení programů MMF a SB v zemích Afriky, se tyto země stále potácejí v bažinách chudoby a ze všech těch washingtonských programů mají jen pramalý zisk. A tak, kdo tedy má v této diskusi pravdu; v diskusi, která se v minulých letech, během pravidelných zasedání mezinárodních ekonomických organizací, přelila do ulic Seattlu, Washingtonu, a nyní i ulic Prahy?

Odpovědí pochopitelně je to, že život je mnohem komplikovanější než vyhrocené pozice ve sporu o globalizaci, která není ani všelékem, ani prokletím. Odlišné části tohoto světa čelí odlišným potížím a výzvám. Pro některé je globalizace celkem bezpečnou vstupenkou do světa úspěchu a blahobytu; pro jiné zase bude mít samotná globalizace jen nicotný efekt, poněvadž ty nejúpornější sociální a hospodářské problémy, jež tyto země sužují, nemohou být jen samotným volným obchodem a tržními reformami vyřešeny.

Za prvé je třeba říci, že některé země jsou těžce zatíženy svojí vlastní geografickou polohou. Některá místa této planety jsou mezinárodnímu obchodu skutečně velice vzdálena – jen pomyslete na Andskou vrchovinu, hornaté oblasti Íránu, Iráku či Afghánistánu; pevninou uvězněné země Afriky, jako je například Rwanda, Burundi, Burkina Faso, anebo stejně uvězněné oblasti centrální Asie. Těmto zemím globalizace nijak moc nepomáhá. Jsou prostě, jednoduše řečeno, chycené v pasti chudoby a ekonomické isolace. Globalizace pro ně určitě nepředstavuje žádné prokletí, ale také jen stěží nějaké řešení.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/X1rA2qMcs