Magdalena Sepúlveda is a senior research associate at the United Nations Research Institute for Social Development and a member of the Independent Commission for the Reform of International Corporate Taxation (ICRICT). Previously, she was the United Nations special rapporteur on extreme poverty and human rights.
MEXICO CITY – V posledních desetiletích byly programy sociální pomoci na celém světě posíleny tak, že z nich dnes těží více než 2,5 miliardy lidí, obvykle nejchudších a nejzranitelnějších. Vzhledem k sílícímu tlaku na používání biometrických technologií k ověření totožnosti příjemců a na integraci informačních systémů od občanských registrů po policejní databáze však mohou sociální programy vytvářet nová rizika pro ty, kdo jsou na ně odkázaní.
Soukromé firmy, dárcovské agentury i Světová banka tvrdí, že používání biometrických nástrojů, jako jsou snímání duhovky a otisků prstů nebo rozpoznávání obličejových rysů a hlasu, v kombinaci se vzájemnou integrací databází zvýší efektivitu, pomůže v boji proti podvodům a sníží náklady. A zdá se, že mnohé vlády se o tom nechaly přesvědčit.
Žádné systémové informace o využívání biometrických technologií v programech sociální pomoci sice nejsou k dispozici, avšak pohled na některé stěžejní programy naznačuje, že tento trend je už dnes na vzestupu. V Jihoafrické republice dostává biometrické chytré karty 17,2 milionu příjemců sociálních dávek. V Mexiku musí 55,6 milionu klientů Seguro Popular (veřejného zdravotního pojištění pro nejchudší občany) poskytnout úřadům své biometrické údaje.
To continue reading, register now.
Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.
Subscribe
As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.
Register
Already have an account? Log in