concerned woman looks at laptop fizkes/Getty Images

Globální zdraví versus online trollové

BOSTON – Při výkonu povolání vědce v oblasti veřejného zdraví mě nejvíc frustruje šíření nepravdivých informací – obvykle na internetu –, které přebíjí roky empirického výzkumu. Pro lékaře je dost obtížné při osobních rozhovorech s pacienty rozptýlit medicínské nepravdy. Když se takové výmysly přenášejí po internetu, je to ještě těžší.

Nedávno jsem byl svědkem takového dění na vlastní oči v Kašmíru, kde jsem vyrůstal. Rodiče malých dětí tam uvěřili videím a zprávám na platformách Facebook, YouTube či WhatsApp, které šířily falešné zvěsti, že moderní léky a vakcíny jsou škodlivé, nebo dokonce že je financují cizinci se skrytými úmysly. Diskuse s místními kolegy z oboru pediatrie odhalila, jak jediné video nebo okamžitá zpráva s nepravdivými informacemi dokáže zviklat důvěru rodičů v léčebné postupy.

Lékaři v dalších částech Indie a Pákistánu zaznamenali četné případy, kdy rodiče, mnozí vzdělaní, odmítají nechat své děti očkovat proti obrně. Nedůvěru v regionu ještě prohlubují zprávy, že CIA kdysi zorganizovala falešnou očkovací iniciativu s cílem špehovat v Pákistánu ozbrojence. Vzhledem k tomu, jak mnoho je v sázce, se státy občas uchylují ke krajním opatřením, například zatýkání nespolupracujících rodičů, aby zajistily proočkování zranitelných komunit.

https://prosyn.org/eoC4QHQcs