People sit in the sun outside the the Royal Exchange in the City of London Jack Taylor/Getty Images

Při řízení očekávání potřebují centrální banky sociálně-mediální zběhlost

LONDÝN – V době, kdy globální hospodářský růst nabírá tempo a Mezinárodní měnový fond hlásí, že všechny země skupiny G20 zažívají hospodářskou expanzi, konečně vstupujeme do procesu normalizace úrokových sazeb a měnové politiky. K tomuto posunu se schyluje už dlouho a v roce 2008 by jen málokdo předpovídal, že dopady finanční krize, která v uvedeném roce vypukla, budou tak dlouhodobé.

Je férové říci, že normalizace politik probíhá v různých místech různým tempem. Nejvíce pokročil americký Federální rezervní systém, který už dvakrát zvýšil sazby, zatímco v eurozóně a Japonsku normalizaci spíše očekávají, než zakoušejí. Obecný směr změn je nicméně zřejmý.

V „Pololetní zprávě o měnové politice pro Kongres“ předpověděla šéfka Fedu Janet Yellenová „postupné zvyšování sazby federal funds“. Současně s tím už Fed snižuje objem dluhopisů amerického ministerstva financí a hypotečních zástavních listů ve svém držení. Jinými slovy je takzvané kvantitativní uvolňování (QE) nahrazováno v USA kvantitativním utužováním neboli QT.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/agKowEt/cs;