People sit in the sun outside the the Royal Exchange in the City of London Jack Taylor/Getty Images

Při řízení očekávání potřebují centrální banky sociálně-mediální zběhlost

LONDÝN – V době, kdy globální hospodářský růst nabírá tempo a Mezinárodní měnový fond hlásí, že všechny země skupiny G20 zažívají hospodářskou expanzi, konečně vstupujeme do procesu normalizace úrokových sazeb a měnové politiky. K tomuto posunu se schyluje už dlouho a v roce 2008 by jen málokdo předpovídal, že dopady finanční krize, která v uvedeném roce vypukla, budou tak dlouhodobé.

Je férové říci, že normalizace politik probíhá v různých místech různým tempem. Nejvíce pokročil americký Federální rezervní systém, který už dvakrát zvýšil sazby, zatímco v eurozóně a Japonsku normalizaci spíše očekávají, než zakoušejí. Obecný směr změn je nicméně zřejmý.

V „Pololetní zprávě o měnové politice pro Kongres“ předpověděla šéfka Fedu Janet Yellenová „postupné zvyšování sazby federal funds“. Současně s tím už Fed snižuje objem dluhopisů amerického ministerstva financí a hypotečních zástavních listů ve svém držení. Jinými slovy je takzvané kvantitativní uvolňování (QE) nahrazováno v USA kvantitativním utužováním neboli QT.

https://prosyn.org/agKowEtcs