0

Úsměvy na Rýně

Ve středu 23. února, den po přednesení projevu k americkým spojencům v Bruselu, se prezident George W. Bush setká v Mohuči, starobylém městě na Rýně, s německým kancléřem Gerhardem Schröderem. Od roztržky ohledně Bushova iráckého dobrodružství spolu tyto dvě země – v minulosti tak zásadní pro transatlantické pouto – opět hovoří.

Třebaže však návrat k srdečnosti může být sebevítanější událostí, nejde o nic hlubšího. Jestliže dnes Bush a Schröder světu předvádějí, jak jsou zadobře, není to proto, že by stáli na novém začátku, nýbrž proto, že to vyhovuje jejich taktickým zájmům. Kdyby volba amerického lidu dala loni v listopadu zvítězit Johnu F. Kerrymu nad Georgem W. Bushem, obě strany by setkání vnímaly jako nový začátek, prostoupený osobní vřelostí. Obě však nadále pochybují, že zásadní rozpory z minulosti lze skutečně překonat.

Schůzka v Mohuči tak bude jednou z oněch diplomatických zdvořilostních návštěv, které vážné bilaterální neshody přecházejí. Mezi Bushem a Schröderem nedojde ke shodě názorů, neboť ve většině klíčových záležitostí mají názory opačné.

Zamysleme se nad eventuálně nejspornější otázkou, totiž nad tím, jak se vypořádat s íránským jaderným programem. Německo je rozhodnuto, společně s Francií a Británií, přimět Írán k zastavení obohacování uranu prostřednictvím pobídek a vyjednávání. Ač teď USA evropskou iniciativu výslovně přivítaly, zachovávají si skepsi a neochotu se přidat, čímž oslabují naději na úspěch. Neúspěch by Ameriku přivedl k nutnosti požadovat v Radě bezpečnosti OSN oficiální odsouzení Íránu, doprovázené sankcemi.