Trable v ráji rozvíjejících se trhů

NEW YORK – V posledních několika letech byla skupina BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) hojně zahrnována bombastem. Tvrdí se, že tyto země, charakteristické početnými populacemi a svižným růstem, se brzy propracují mezi největší ekonomiky světa – ostatně Čína bude ze všech největší už v roce 2020. V poslední době ale BRICS, jakož i mnohé další ekonomiky rozvíjejících se trhů, zažívají strmý hospodářský pokles. Je tedy počáteční idylka pryč?

Brazilský HDP se loni zvýšil o pouhé procento a letos zřejmě nenaroste o víc než 2 %, přičemž tamní potenciální růst stěží převyšuje 3 %. Ruská ekonomika letos patrně poroste sotva o 2 % a její potenciální růst dosahuje asi 3 %, přestože ceny ropy se pohybují kolem 100 dolarů za barel. Indie nedávno zažila několik let silného růstu (11,2 % roku 2010 a 7,7 % roku 2011), ale v roce 2012 zpomalila na 4 %. Čínské hospodářství rostlo v posledních třech desetiletích o 10 % za rok, ale loni zpomalilo na 7,8 % a hrozí mu tvrdé přistání. Konečně Jižní Afrika rostla loni o pouhá 2,5 % a letos zřejmě poroste nanejvýš 2% tempem.

Podobným zpomalením procházejí mnohé další dříve rychle rostoucí ekonomiky rozvíjejících se trhů, například Turecko, Argentina, Polsko, Maďarsko a řada zemí ve střední a východní Evropě. Co tedy BRICS a další rozvíjející se trhy sužuje?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/exJLwTB/cs;