Sourem do Evropy

Když se ve východní Evropě zhroutil komunismus, noví demokratičtí lídři regionu byli zajedno, že jejich prioritou musí být vstup do Evropské unie - a to vstup urychlený. Heslo ,,Zpátky do Evropy!`` se stalo sloganem doby a větsina obyvatel jej s nadsením přijala za své. Přesto osm měsíců před formálním naplněním tohoto snu přibývá ve východní Evropě pochybností o výhodách členství v EU. Kde se stala chyba?

Pro nové demokracie na východě Evropy má členství v EU pět základních dimenzí: dějinnou symboliku, bezpečnost, hospodářskou prosperitu, politickou stabilitu a záruku právního řádu. Za posledních čtrnáct let každá z dimenzí v nějakém období převládala; každá je ve východní i v západní Evropě spjata s jinými nadějemi.

Východ vždy pociťoval dějinnou symboliku EU silněji než západní Evropa. Zatímco obyvatelstvo východní Evropy vnímalo členství jako potvrzení své historické spojitosti se Západem a jako dalsí krok od sovětské nadvlády, nezdálo se, že by EU s naplněním těchto nadějí spěchala.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Wo2Vd3m/cs;