Šedesát let palestinské „katastrofy“

Zatímco Izrael oslavuje své 60. narozeniny, Palestinci si připomínají nakba čili „katastrofu“ – svůj příběh o oloupení, okupaci a státním vakuu. Pro obě strany i pro vnější mocnosti ale události roku 1948 a to, co následovalo – počínaje rokem 1967 okupace zbývajících oblastí historické Palestiny –, představuje tragické selhání.

Izrael je tímto selháním nejvíce vinen, kvůli své pokračující vojenské okupaci a protiprávním osadám. Ač slovně se hlásí k míru, odmítnutí izraelské armády opustit okupovaná území zůstává v přímém rozporu s tím, co úvodní část rezoluce Rady bezpečnosti Organizace spojených národů č. 242 označila za „nepřípustný zábor půdy silou“.

Zodpovědnost ale nesou i mezinárodní společenství, Palestinci a Arabové, třebaže v různých mírách. Seznam zklamání začíná už před zrodem izraelské státnosti a nakba : Kingova a Craneova komise z roku 1919, Peelova zpráva z roku 1937, britská Bílá kniha z roku 1939, Angloamerická vyšetřovací komise z roku 1945 a Plán OSN na rozdělení Palestiny z roku 1947. Od té doby jsme tu měli rezoluce OSN č. 194, 242 a 338, Rogersův plán, Mitchellův plán, Tenetův plán, Camp David, Tabu, Saúdský plán, „cestovní mapu“, Ženevskou iniciativu, Volbu lidu a Arabskou mírovou iniciativu.

https://prosyn.org/r4dxepHcs