Sokrates v Silicon Valley

LONDÝN – Pokud by byl Sokratův ovád v Silicon Valley, musel by pobodat spoustu líných koní. Obyvatelé této technopole jako by si vůbec nevšimli, že je vnější svět začal vnímat jinak, a to radikálně jinak. Na hlavní světové technologické centrum, které bylo kdysi všeobecně uctíváno jako pařeniště inovací, se stále více pohlíží s podezíravostí a záští.

Ano, Silicon Valley je stále předmětem obdivu jako zdroj invencí a tvořivé destrukce; současně však panuje všeobecný názor, že ztratilo svůj etický kompas. Vzhledem k šířícím se zprávám o laxním přístupu k soukromí dat, nemravnému pohrdání důstojností méně šťastných občanů a sílícímu pocitu, že technologické společnosti vnucují zbytku světa svou preferovanou politickou agendu, jsou nespokojenost a rozčarování stále silnější.

Při pohledu zvenčí vidí svět firmy, z nichž čiší vědomí, že mají na něco nezadatelné právo – projevují to například opovrhováním místními regulacemi, když expandují do měst po celém světě, od Berlína po Rio de Janeiro. Mají tak neskonalou víru v sílu svých znalostí a kvalifikace, že jsou přesvědčené, že právě ony dovedou svět na cestu k pravdě. Tato domýšlivá jistota není nijak nová – Spojené státy byly koneckonců založeny na misionářském zápalu –, avšak etická arogance nová je.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/D5gHBw5/cs;