Vytvořte si vlastní Silicon Valley

SEATTLE – Kalifornie je možná největším a nejznámějším technologickým centrem na světě, avšak novátorské startupové firmy nepodporuje sama. Ve skutečnosti se tyto firmy vynořují – téměř bez povšimnutí – všude na světě, od asijských megalopolí typu Singapuru a Šanghaje až po malá evropská města, jako jsou finské Espoo nebo nizozemské Dwingeloo. Mnoho mezinárodních startupů – mimo jiné švédský Spotify, estonský Skype, izraelský Waze a nedávno i čínský Alibaba – získalo miliardovou hodnotu.

Je zřejmé, že klíčové vlastnosti Silicon Valley, které podporují inovace a podnikavost – hustá koncentrace lidského talentu, soutěživý duch, snadný přístup ke kapitálu a vstřícné regulační prostředí – lze napodobovat a přizpůsobovat řadě různých kontextů. Tyto pilíře tvořivosti a pokroku vznikly dokonce i v zemích, jejichž ekonomika, politika a kultura se výrazně liší od americké.

Ne každá země samozřejmě přistupuje k inovacím stejně. Například Finsko vděčí za svůj dynamický klastr počítačových her do značné míry aktivitě vysokoškolských studentů. Vydání populární videohry Angry Birds společností Rovio Entertainment v roce 2009 sice urychlilo inovační boom ve městě Espoo, avšak ve skutečnosti je to Aaltova univerzita – finský ekvivalent kalifornské Stanfordovy univerzity –, která dál podporuje inovace v oblasti tím, že vychovává programátory, designéry a další specialisty s nezbytným talentem. Studenti Aaltovy univerzity také zorganizovali nejdynamičtější startupovou konferenci v Evropě, která letos v listopadu svede dohromady více než 10 000 podnikatelů a finančníků.

Takzvaný program Startup Sauna při této univerzitě, jehož cílem je urychlovat přímé financování sturtupových projektů, navíc pomáhá slibným počátečním startupům dělat první kroky k úspěchu. Program sídlí v univerzitním areálu, jehož objekty připomínají pestrobarevné kanceláře Googlu, avšak s finskou příchutí: videokonferenční sály jsou vestavěné v budovách připomínajících sauny. Od založení v roce 2010 prošlo programem Startup Sauna 126 společností, které získaly finance v celkové hodnotě přes 37 milionů.

Dnes se Finsko chlubí více než 200 herními startupy, které exportují 90% svých produktů. Podle údajů Aaltovy univerzity zaznamenal finský herní sektor v letech 2012-2013 růst příjmů o 260%, což jen v loňském roce přineslo finské ekonomice 1000 pracovních míst a 1,5 miliardy dolarů celkové hodnoty.

V Nizozemsku se do čela podpory novátorských aktivit postavila vláda. Před dvěma a půl lety se nizozemský kabinet spojil s firmou IBM a skupinou malých a středně velkých místních firem, aby urychlil vznik velkého datového centra. To sídlí na samém severu země, ve vesnici Dwingeloo, která je domovem Nizozemského institutu pro rádiovou astronomii.

Subscribe to PS Digital
PS_Digital_1333x1000_Intro-Offer1

Subscribe to PS Digital

Access every new PS commentary, our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – including Longer Reads, Insider Interviews, Big Picture/Big Question, and Say More – and the full PS archive.

Subscribe Now

Podobně jako iniciativy se sídlem v Silicon Valley sjednocuje také tento projekt akademickou sféru, místní firmy bohaté na talenty a nadnárodní společnosti za společným cílem – v tomto případě vybudovat největší rádioteleskop na světě. Toto zařízení bude zpracovávat a analyzovat rádiové vlny získané ze dvou milionů jednotlivých antén, což vědcům umožní zmapovat (jak doufají) do roku 2020 tvar vesmíru. IBM poskytuje výpočetní výkon pro zpracování dat, zatímco místní nizozemské společnosti vyrábějí všechny potřebné komponenty.

Kromě vlastních specifických cílů může tato iniciativa pomoci urychlit obecnější transformaci nizozemské technologické kultury. Prorektor Groningenské univerzity Jan de Jeu očekává, že experti ve Dwingeloo a v severním Nizozemsku vůbec vyškolí větší počet vědců a IT specialistů v oblasti základních úkolů spojených s přechováváním, přenosem a analýzou enormních datových souborů, čímž vytvoří něco, co on sám označuje za „Data Industry Valley“.

V jihovýchodní Asii je to Hongkong, který těží za prvé a především z podnikatelské kultury nezatížené byrokracií ani korupcí. Založení nové firmy tam trvá přibližně dva dny, daně jsou tam nízké a k dispozici je bohatý prostor ke spolupráci.

Vládou financovaný Cyberport Incubation Program navíc podporuje rozvoj hongkongského sektoru informačních a komunikačních technologií tím, že poskytuje firmám startovní kapitál, přístup k moderním kapacitám a výcvik v oblasti podnikání, technologií a rozvoje firmy. V důsledku toho se tam počet podnikatelů zvýšil v posledních třech letech o 300%.

V Singapuru jsou zase stále patrnější výsledky deseti let regulačních reforem včetně vládních grantů a daňových pobídek, které mají povzbudit zahraniční investice do technologického sektoru. V letech 2002-2009 tam bylo založeno více než 11 000 startupů.

Singapurský sociálně-mediální startup Bubble Motion (nedávno přejmenovaný na Bubbly) vygeneroval v prvních dvou letech více než 20 milionů uživatelů – to je téměř dvojnásobné množství, než jaké za stejné období vlastního vývoje získaly Facebook či Twitter. Mezi investory tohoto startupu patří i vlivné firmy ze Silicon Valley, jako jsou Sequoia Capital, Northgate Capital nebo Comcast Ventures.

Na pevninské Číně nedávno Alibaba přepsala dějiny, když uskutečnila dosud největší primární emisi akcií na světě, při níž se vybralo 25 miliard dolarů. Zakladatel firmy Jack Ma prohlásil, že jeho ambicí je vytvořit kolem firemního ústředí v Chang-čou prosperující „ekosystém“. Zaměstnanci, bývalí zaměstnanci a akcionáři Alibaby už v roce 2013 napumpovali do místní ekonomiky více než šest miliard dolarů, přičemž Če-ťiangská univerzita a Startupová inkubační centra Fudi (založená bývalým zaměstnancem Alibaby) podporují frenetickou startupovou aktivitu.

Kalifornská enkláva technologických společností zůstává i nadále korunním klenotem podnikatelských ekosystémů. Mezinárodní inovátoři si však stále více uvědomují, že ačkoliv hodnota firem v Silicon Valley prudce stoupá, skutečně výhodné obchody pro technologicky čiperné investory se možná nacházejí mimo USA.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.

https://prosyn.org/Epp0xCkcs