Měly by brát děti antidepresiva?

V posledních 12 měsících jsme byli svědky radikálních změn a značných sporů v otázce léčby deprese u dětí a dospívajících. Ačkoliv pro použití v pediatrii získalo licenci jen málo antidepresiv, míra jejich předepisování pro věkovou skupinu do 18 let vzrostla za posledních deset let asi o 60%, když takzvané selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) užívá více než milion dětí a adolescentů.

Dnes však obavy o bezpečnost těchto léků a jejich možné vedlejší účinky na děti a adolescenty – včetně zvýšeného počtu sebevražd – probudily v mnoha zemích regulační orgány. Po přezkoumání všech relevantních pediatrických testů oznámila britská Agentura pro regulaci medicínských a zdravotnických produktů (MHRA), že u všech SSRI (s výjimkou fluoxetinu) převažují rizika nad přínosy a že by se tyto výrobky neměly předepisovat jako nová léčba pro pacienty do 18 let trpící depresivním onemocněním.

MHRA přitom vůbec poprvé zveřejnila výtah z posudku, na němž bylo toto rozhodnutí založeno, a to včetně údajů o účinnosti a bezpečnosti u všech testů – bez ohledu na to, zda byly dříve zveřejněny, či nikoliv. To bylo důležité, protože přibližně polovina zkoušek nebyla do té doby zveřejněna v odborných recenzentských časopisech.

Data o pediatrických testech, zveřejněná MHRA, představovala jedinečnou příležitost přezkoumat, zda nezveřejněné údaje podporují závěry dosud publikovaných studií o SSRI. Já a moji kolegové jsme se této otázce věnovali v recenzi, kterou v dubnu 2004 otiskl časopis Lancet . Recenze ukázala, že zatímco zveřejněné údaje obecně naznačují minimální riziko, nezveřejněná data o testech jsou mnohem méně optimistická, a dokonce naznačují zvýšené riziko závažných nepříznivých jevů včetně sebevražedného chování.

MHRA nebyla jediná, koho pediatrické testy znepokojovaly. Recenze v časopise British Medical Journal (BMJ) z dubna 2004 uvádí, že většina studií o testech SSRI přeceňuje důkazy o účinnosti a podceňuje riziko škodlivých účinků. Článek Centra pro vědu ve veřejném zájmu klasifikoval všechny dostupné zveřejněné testy SSRI kontrolované placebem u dětí a adolescentů na financované a nefinancované odvětvím. Výsledky prokázaly, že 90% testů financovaných odvětvím v publikované literatuře vyznělo jako pozitivní, zatímco u testů nefinancovaných odvětvím bylo pozitivních pouze 55,6%.

V nedávné době pak americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nařídil umístit na štítky všech antidepresiv „varování v černém rámečku“, ale u žádného jednotlivého léku nepřistoupil k restrikcím na užívání. Stalo se tak poté, co opětovný rozbor bezpečnostních dat ze všech testů novějších antidepresiv, který si FDA vyžádala, prokázal zvýšené riziko suicidiality (průkazného sebevražedného chování/představ) a zvýšené riziko nepřátelského chování nebo neklidu u osob léčených aktivním lékem oproti osobám, jímž bylo podáváno placebo.

Subscribe to PS Digital
PS_Digital_1333x1000_Intro-Offer1

Subscribe to PS Digital

Access every new PS commentary, our entire On Point suite of subscriber-exclusive content – including Longer Reads, Insider Interviews, Big Picture/Big Question, and Say More – and the full PS archive.

Subscribe Now

Celkově vzato není těžké nahlédnout, proč někteří komentátoři argumentují tím, že farmaceutický průmysl se jen pramálo snaží řádně vyhodnotit rizika a přínosy svých produktů ve skupině pacientů do 18 let. U provedených testů byly často publikovány pouze příznivé výsledky. Tento problém je rozšířený a neomezuje se pouze na farmaceutické společnosti. Terčem kritiky jsou také regulační orgány a kliničtí pracovníci, kteří testy provádějí.

Oleje do ohně přilil nedávno i generální prokurátor státu New York Eliot Spitzer, který podal občanskoprávní žalobu na firmu GlaxoSmithKline za to, že potenciálně uvedla lékaře v omyl zveřejněním příznivé studie aplikace paroxetinu pro léčbu pediatrické deprese, přičemž upozadila jiné, méně příznivé testy. V reakci na to zveřejnila firma GlaxoSmithKline na své webové stránce kompletní zprávy o všech studiích aplikace paroxetinu pro léčbu pacientů do 18 let.

Případ ukazuje na několik změn ve způsobu, jakým jsou shromažďována a zveřejňována data, která jsou naléhavě zapotřebí k definitivnímu stanovení, zda jsou SSRI pro léčbu pediatrické deprese bezpečné a efektivní. Je potřeba přísněji regulovat všechny klinické testy a vytvořit veřejnou celosvětovou databázi, která bude obsahovat protokoly a pravidelně aktualizované informace o stavu testů a publikací. Kromě toho musí být v rozumném časovém rámci zveřejňovány přínosy i rizika všech testů a k potvrzení bezpečnosti a účinnosti je zapotřebí řádně koncipovaných testů nefinancovaných odvětvím. A konečně, štítky jednotlivých produktů musí odrážet i negativní nebo nejednoznačné výsledky – nejen ty, které vyznívají pozitivně.

Takové změny mohou vést k dramatickému snížení aplikace SSRI pro léčbu deprese u dětí a adolescentů. Ať už však bude výsledek jakýkoliv, je naléhavě nutné rozptýlit pochyby o bezpečnosti těchto léků.

https://prosyn.org/89OHjFAcs