figueres5_Zhang PengLightRocket via Getty Images_shipping emissions Zhang Peng/LightRocket via Getty Images

Dotarcie na Pełne Morze Niskoemisyjne

NOWY JORK – W tym miesiącu delegaci rządów z całego świata spotykają się (wirtualnie) na kluczowym, choć nie nagłaśnianym, szczycie klimatycznym Międzynarodowej Organizacji Morskiej ONZ-tu (tzw. IMO). Chodzi o to, jak zdekarbonizować światowy przemysł żeglugowy, który odpowiada za ponad 80% światowegohandlu i ponadmiliardtonemisji gazów cieplarnianych rocznie - więcej niż gdziekolwiek poza pięcioma krajami o największej emisji.

Tego ogromnego źródła emisji nie można ignorować. Nasze uzależnienie od paliw kopalnych ma katastrofalny wpływ na planetę, zwłaszcza na nasze oceany. Zwiększone ciepło i kwasowość, topniejącylódmorski i zmniejszający się poziom tlenu wyniszczają rafy koralowe, zagrażając życiu morskiemu i osłabiając zdolność oceanów do funkcjonowania jako kluczowy ekosystem i regulator klimatu. Biorąc pod uwagę, że co drugioddech, który bierzemy, pochodzi z oceanu, nasze własne zdrowie jest bezpośrednio związane ze zdrowiem tego systemu naturalnego.

Naukowcy ostrzegają, że mamy najwyżej dziesięć lat na podjęcie kroków niezbędnych do utrzymania globalnego ocieplenia w granicach 1,5 °C poziomu sprzed epoki przemysłowej, a tym samym uniknięcia znaczącego zagrożenia dla przyrody i ludzkości. Jednak pomimo wzrostu publicznego zaniepokojenia kryzysem klimatycznym, spotkania IMO wciąż nie przyciągają uwagi mediów. Większość ludzi nie ma pojęcia, kto reprezentuje ich kraj w tych rozmowach, a tym bardziej, czy ich rządy popierają, czy przeciwstawiają się ostrzejszym normom klimatycznym.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/HaTKx2Apl