Druhé japonské otevření se

TOKIO – Americký prezident Barack Obama je na návštěvě Tokia v jedinečném okamžiku v dějinách mé země – v okamžiku, kdy se japonská ekonomika přesouvá na stabilní novou růstovou dráhu, která bude plně využívat zeměpisné polohy země. Japonsko se už nepovažuje za „Dálný východ“; naopak se nacházíme v samotném středu takzvaného Tichomořského okraje a sousedíme s centrem světového růstu, které se táhne od jihovýchodní Asie po Indii.

Nemůže být pochyb, že toto centrum růstu bude pohánět japonskou ekonomiku i v dohledné budoucnosti. Japonské přímé investice například ve Vietnamu a v Indii rostou, což zvýší poptávku po japonských obráběcích strojích a kapitálových statcích.

Aby však Japonsko maximalizovalo příležitosti, musí ještě více otevřít svou ekonomiku a stát se zemí, která aktivně přijímá a začleňuje kapitál, lidské zdroje a znalosti ze zahraničí. Musí být státem schopným růst díky tomu, že dokáže využívat vitalitu rostoucí Asie.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/nUBoGiz/cs;