Oil well grandriver/Getty Images

Měnící se energetická geopolitika

TOKIO – Když Národní zpravodajská rada (NIC) Spojených států zveřejnila v roce 2008 svou publikaci Globální trendy 2025, byla klíčovou predikcí této zprávy tvrdší energetická konkurence. Čínská poptávka rostla a zdroje mimo státy OPEC, například v Severním moři, se vyčerpávaly. Po dvou desetiletích nízkých a relativně stabilních cen se v roce 2006 ceny ropy vyšplhaly na více než 100 dolarů za barel. Mnozí experti hovořili o „ropném zlomu“ – tedy o tom, že těžba ropy dosáhla vrcholu – a očekávali, že se produkce začne koncentrovat na levném, ale nestabilním Blízkém východě, kde se předpokládalo, že i Saúdská Arábie je plně prozkoumaná a žádná další velká ropná pole už pravděpodobně nebudou nalezena.

USA byly pokládány za zemi, která je stále závislejší na dovozu energie, což bylo spolu s rostoucími cenami chápáno jako velké omezení amerického geopolitického vlivu. Moc se přesunula k producentům.

Analytici NIC sice nezanedbali možnost technologického překvapení, ale zaměřili se na nesprávné technologie. Zdůrazňovali potenciál obnovitelných zdrojů, jako jsou sluneční, větrná a vodní energie, a přitom jim uniklo hlavní číslo programu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/LkgyyjJ/cs;