Sexy kultura

Proč existuje kultura? Co lidi motivuje k psaní básní, malování či ke zpěvu? Většina těch, kdo se těmito činnostmi zabývají, by odpověděla asi v tom smyslu, že je to „baví“ nebo „naplňuje“, ne-li že cítí „povinnost neplýtvat svým talentem“. Obvykle jsou přesvědčeni, že kultura je odrazem určitého typu duše nebo že jde o výraz lidské inteligence či tvořivosti.

Přírodní věda má – jako tak často – prozaičtější odpověď, která se váže k přírodnímu výběru. Charles Darwin ve svém průkopnickém díle o evoluci O vzniku druhů přírodním výběrem použil často citovaný výraz „přežití nejzdatnějšího“. Pro většinu lidí je snadné pochopit, že obzvláštní síla či rychlost nebo schopnost snášet hlad, horko či chlad mohou zvyšovat šance na přežití. Do této kategorie spadá i inteligence. Avšak vtěsnat do okruhu charakteristických rysů definujících „nejzdatnějšího“ kulturní znamenitost tak snadné není a vyžaduje to jistý skok opřený o víru ve věc.

Ve svém pozdějším díle Darwin zavedl další selekční kriterium, které může být neméně významné, a přece se mu dostalo mnohem méně pozornosti: zvýhodnění při páření čili pohlavní výběr. Důvodem mu k tomu byla potřeba vysvětlit ocasní pera pávů, jež jsou ptákům zřetelně na obtíž, a očividně neužitečné hřívy lvích samců. Tyto rysy by u svých nositelů neměly šance na přežití zvyšovat, nýbrž snižovat, a přesto generaci za generací zjevně převládaly. Darwin proto prohlásil, že musejí zvyšovat pravděpodobnost potomků tím, že zvyšují přitažlivost samců pro jejich samičí družky.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/xgRheDucs