Ponaučení z Rwandy

ŽENEVA – Jak je možné, že Rwanda, která patří mezi nejchudší země světa – a stále se zotavuje z brutální občanské války –, dokáže chránit své dospívající dívky před rakovinou efektivněji než státy skupiny G-8? Po pouhém jednom roce Rwanda ohlásila vakcinaci více než 93% dospívajících dívek proti lidskému papilomaviru (HPV) – který je zdaleka nejčastější příčinou rakoviny děložního čípku. V nejbohatších zemích světa se přitom pokrytí vakcínou liší, ale na některých místech nedosahuje ani 30%.

Nízká míra vakcinace v nejbohatších státech světa by ovšem nikoho neměla příliš překvapovat, zvláště když uvážíme demografické složení těch, kterým se jí nedostává. Dostupné prameny naznačují, že jde převážně o dívky na dolním konci socioekonomického spektra – často o příslušnice etnických menšin, které nemají zdravotní pojištění. Z toho vyplývá, že nechránění jsou právě ti, jimž hrozí největší riziko.

Je to důvěrně známý obrázek odpovídající celosvětovému charakteru této strašlivé nemoci, která si každé dvě minuty vyžádá jeden lidský život: ženy, které nejvíce potřebují ochranu, k ní mají nejmenší přístup. Z 275 000 žen a dívek, jež každý rok zemřou na rakovinu děložního čípku, jich 88% žije v rozvojových zemích, kde může být úmrtnost více než dvacetkrát vyšší než ve Francii, Itálii a Spojených státech. Není to jen proto, že vakcíny nejsou snadno dostupné, ale i proto, že ženy v těchto zemích mají omezený přístup ke screeningu a léčbě. A bez prevence se jim v případě onemocnění nenabízejí žádné možnosti.

https://prosyn.org/qQeb4RIcs