Vážné škody způsobené výzkumem

Média, zákonodárci a další organizace často vyjadřují obavy z porušování lidských práv a etických pochybení při klinickém výzkumu. Podobných případů jsou přehršle. Jedna brazilská studie umožňuje, aby lidské subjekty poštípalo 100 moskytů, kteří mohou přenášet malárii. Jeden francouzský lékař provádí transplantaci obličeje bez podpory obvyklého výzkumu, který by tak vysoce riskantní zákrok doprovázel. Osmnáctiletý dobrovolník podstupující genovou terapii umírá a po jeho smrti jsou zjištěna četná pochybení v průběhu klinické zkoušky.

Před pouhými několika měsíci během klinické zkoušky v Londýně, při níž byl na člověku poprvé odzkoušen nový lék, vážně onemocnělo šest zdravých subjektů. Dva dobrovolníci téměř zemřeli. Za účast na zkoušce přitom dostali dobrovolníci zaplaceno několik tisíc dolarů.

Obecná veřejnost si je existence klinických výzkumných zkoušek vědoma, ale existuje jen malé povědomí o tom, že počet subjektů účastnících se výzkumu je mnohem vyšší než počet subjektů zapojených do samotných klinických zkoušek. A zatímco některá úmrtí související s výzkumem si najdou cestu do populárních médií, skutečný počet úmrtí ve výzkumu je vyšší. Dokonce ani regulační orgány a experti na daný obor si vzhledem k absenci náležité informovanosti neuvědomují skutečný počet úmrtí a nepříznivých jevů.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/NyG3yDics