Wally Gobetz/Flickr

Mapování upíra

NEW HAVEN – Africká trypanosomiáza (HAT) – známá rovněž jako spavá nemoc – už dlouho trápí obyvatelstvo venkovské subsaharské Afriky. Pokud se tato parazitická infekce neléčí, bývá často smrtelná. Léčba je přitom složitá a vyžaduje vysoce kvalifikovaný lékařský personál, jenž se v postižených oblastech obtížně hledá. Paraziti, kteří nákazu šíří – ve střední a západní Africe je to Trypanosoma brucei gambiense a ve východní Africe T. b. rhodesiense – se přenášejí bodnutím nakažené mouchy tse-tse (Glossina morsitans morsitans).

Počátkem dvacátého století decimovaly epidemie HAT populace v mnoha koutech Afriky. Systematickým screeningem a léčbou milionů lidí se přenos nemoci ve 30. letech dramaticky snížil, avšak zvolnění tohoto úsilí v 50. a 60. letech umožnilo, aby se HAT objevila znovu a do začátku 90. let dosáhla úrovně epidemie. Kampaň Světové zdravotnické organizace dostala tuto nemoc do roku 2008 opět pod kontrolu a od té doby se nakazí pouze asi 10 000 lidí ročně. Miliony dalších však zůstávají v ohrožení.

Mouchy tse-tse samozřejmě představují vážné nebezpečí v oblastech, které si mohou nejméně dovolit léčbu nebo k ní mají nejhorší přístup. A tato hrozba se neomezuje pouze na člověka. Africkou zvířecí trypanosomiázu neboli „naganu“ způsobují paraziti Trypanosoma congolense, T. vivax a T. brucei – všechny přenáší moucha tse-tse.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ls6eemK/cs;