Mario Draghi, President of the European Central Bank Daniel Roland/Getty Images

Opravdu Evropa potřebuje fiskální a politickou unii?

CAMBRIDGE – Bývalý řecký ministr financí, bojovný Yanis Varufakis, a jeho nezdolný protivník, bývalý německý ministr financí Wolfgang Schäuble, byli po celou dobu Varufakisova působení v úřadu na kordy kvůli řeckému dluhu. Když ale došlo na stěžejní otázku budoucnosti eurozóny, byli zajedno. Měnová unie vyžaduje politickou unii. Střední cesta neexistuje.

To je jedno ze zajímavých odhalení ve Varufakisově strhujícím záznamu o působení ve funkci ministra financí. „Jste patrně [v rámci euroskupiny] jediný, kdo chápe, že eurozóna je neudržitelná,“ cituje Varufakis, co mu údajně řekl Schäuble. „Eurozóna je konstruována chybně. Měli bychom mít politickou unii, o tom není pochyb.“

Samozřejmě, Schäuble a Varufakis měli odlišné představy, k jakým účelům by politická unie sloužila. Schäuble na politickou unii hleděl jako na prostředek, jak si z centra vynutit přísnou fiskální kázeň v členských státech, svázat jim ruce a znemožnit „nezodpovědné“ hospodářské politiky. Varufakis se domníval, že politická unie by uvolnila věřitelskou smyčku kolem krku jeho ekonomiky a vytvořila napříč Evropou prostor pro pokrokovou politiku.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/7Wn7HNf/cs;

Handpicked to read next