Zpola racionální nadšení

V roce 1996 se ekonom z Yaleovy univerzity Robert Shiller rozhlédl, zvážil historický vývoj a usoudil, že americký akciový trh je přeceněný. V minulosti platilo, že kdykoli byl poměr cena-výdělek příliš vysoký, akciové výnosy byly v budoucnu nízké. Tehdy se však ceny na širokém indexu S&P 500 držely na 29násobku průměru výnosů za předchozí dekádu.

Na základě ekonometrických regresivních analýz, jež provedl s Johnem Campbellem z Harvardu, Shiller v roce 1996 předpověděl, že S&P 500 bude v příštím desetiletí špatná investice. Za deset let, do ledna 2006, tvrdil, se reálná hodnota S&P 500 propadne. I se započtením dividend odhadoval, že pravděpodobné inflačně očištěné výnosy investorů do S&P 500 budou nulové, což je mnohem méně než zhruba 6% roční reálný zisk, který jsme si u amerického akciového trhu uvykli považovat za typický.

Shillerovy argumenty byly přesvědčivé. Alana Greenspana přiměly, aby v prosinci 1996 pronesl v American Enterprise Institute proslulou řeč o „iracionálním nadšení“. Mě rozhodně přesvědčily také.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/Rg29DO1cs