Jak prodat Ameriku

Před rokem Condoleezza Riceová, tehdy poradkyně pro národní bezpečnost Spojených států, prohlásila: „Jsme v prvé řadě součástí války myšlenek, nikoliv armád.“ Měla pravdu, avšak jde o válku, v níž USA prohrávají, neboť jsou pravidelně v obklíčení al-Káidy.

Hrozí, že antiamerikanismus, který po celém světě sílí, připraví USA o měkkou moc čili o schopnost přitahovat, kterou potřebují, aby uspěly v tažení proti terorismu. Jak prokázal Irák, tvrdá vojenská moc sama zajistit řešení nedokáže. Jeden průzkum veřejného mínění za druhým potvrzuje, že měkká moc Ameriky upadá, zejména v islámském světě. I v domněle přátelských zemích, jako je Jordánsko a Pákistán, víc lidí podle svých slov důvěřuje Usámu bin Ládinovi než Georgi Bushovi.

Informace znamenají moc a dnes k nim má přístup čím dál větší část světové populace. Dávno minuly doby, kdy činitelé diplomatické služby USA vyjížděli do odlehlých regionů třetího světa v džípech, aby tam venkovanům odříznutým od světa promítali filmy z pásku. Pokroky techniky vedly k informační explozi a veřejnost začala být mnohem citlivější na propagandu. Svět je zaplaven informacemi, z nichž některé jsou přesné, jiné zavádějící.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/jnVIWA4cs