dr1013c.jpg Dean Rohrer

Já a město

PEKING – Co je velkou novinkou našeho věku? To se den ze dne mění, ale počítáme-li čas na staletí, silným kandidátem je zajisté urbanizace lidstva. Ve městech dnes žije víc než polovina světové populace, přičemž v roce 1800 to byla necelá 3 %. Očekává se, že do roku 2025 bude jen v samotné Číně 15 „megaměst“, každé přinejmenším s 25 miliony obyvatel. Mají sociální kritici právem obavy z atomizované osamělosti života ve velkoměstě?

Je pravda, že města nedokážou poskytnout onen výrazný pocit sounáležitosti, jímž se často vyznačují vsi a maloměsta. Ve městech se ale vytváří jiná forma společenství. Lidé jsou nezřídka na svá města hrdí a usilují o tříbení jejich svébytných komunálních kultur.

Hrdost na vlastní město má dlouhou historii. Ve starověku se Athéňané identifikovali s demokratickým étosem města, zatímco Sparťané se pyšnili reputací svého města co do vojenské kázně a síly. Samozřejmě, dnešní urbánní plochy jsou obrovské, rozmanité a pluralitní, takže se může zdát zvláštní říkat, že moderní město má určitý étos, jímž své obyvatele uvědomuje o kolektivním životě.

https://prosyn.org/TFEZ9Wmcs