Dean Rohrer

Já a město

PEKING – Co je velkou novinkou našeho věku? To se den ze dne mění, ale počítáme-li čas na staletí, silným kandidátem je zajisté urbanizace lidstva. Ve městech dnes žije víc než polovina světové populace, přičemž v roce 1800 to byla necelá 3 %. Očekává se, že do roku 2025 bude jen v samotné Číně 15 „megaměst“, každé přinejmenším s 25 miliony obyvatel. Mají sociální kritici právem obavy z atomizované osamělosti života ve velkoměstě?

Je pravda, že města nedokážou poskytnout onen výrazný pocit sounáležitosti, jímž se často vyznačují vsi a maloměsta. Ve městech se ale vytváří jiná forma společenství. Lidé jsou nezřídka na svá města hrdí a usilují o tříbení jejich svébytných komunálních kultur.

Hrdost na vlastní město má dlouhou historii. Ve starověku se Athéňané identifikovali s demokratickým étosem města, zatímco Sparťané se pyšnili reputací svého města co do vojenské kázně a síly. Samozřejmě, dnešní urbánní plochy jsou obrovské, rozmanité a pluralitní, takže se může zdát zvláštní říkat, že moderní město má určitý étos, jímž své obyvatele uvědomuje o kolektivním životě.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/TFEZ9Wm/cs;