Globální varieté finančních regulátorů

PAŘÍŽ – V prvních fázích finanční krize bylo módní tvrdit, že regulační systém Spojených států potřebuje zásadní strukturální proměnu. Názorové rozdíly mezi Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) a Komisí pro obchodování termínových kontraktů na komodity (CFTC) bránily účinnému dohledu nad investičními bankami a obchodováním s deriváty (pouze USA se domnívají, že má smysl regulovat cenné papíry a deriváty odděleně).

Nadbytek různých bankovních regulátorů umožnil bankám svévolně proplouvat systémem a hledat shovívavější přístup ke kapitálu. Kvůli absenci federálního regulátora pojištění nakonec pojišťovnu AIG regulovaly Úřad pro dohled na hospodárnost (OTS) a Úřad pro pojištění ve státě New York, což se ukázalo jako naprosto nedostatečné schéma.

Z těchto argumentů však nic velkého nevzešlo. Dodd-Frankův zákon sice úspěšně vytáhl OTS z bídy, ale žárlivé kongresové výbory pro dohled zabránily fúzi SEC a CFTC a pro racionalizaci bankovního dohledu se neudělalo vůbec nic. Americký systém se tedy pozoruhodně podobá systému, který na počátku tohoto tisíciletí kolektivně zavíral oči nad růstem fatálních napětí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/2i3F9Zr/cs;