Paul Lachine

Dvojí vidění centrálních bank

OXFORD – Centrální banky teď cílují nejen inflaci, ale i likviditu. Úvěrový boom minulé dekády zdůraznil neadekvátnost výhradní zaměřenosti na ceny a podtrhl nutnost, aby měnový úřad země (či skupiny zemí jako v případě Evropské centrální banky a eurozóny) dohlížel na finanční sektor. Novým pojmem mezi centrálními bankéři se stala makroprudenční regulace, doplňující jejich zavedené režimy cílování inflace.

Tento přesun pozornosti by mohl radikálně změnit měnovou politikou, ale k lepšímu nebo k horšímu? Cestu této transformaci sice razí britská centrální banka (Bank of England, BOE), ale do finanční regulace se více pouštějí i ECB a Rada Federálního rezervního systému Spojených států. Ostatně Evropská rada pro systémová rizika, spadající pod ECB, slouží k témuž účelu jako britská Komise pro finanční politiku (FPC).

V závěru nedávné diskuse s Andym Haldanem, výkonným ředitelem BOE pro finanční stabilitu a členem FPC, jsem se tázala: Co se stane, bude-li inflace vysoká a objem půjček nízký? Za takového vývoje by se Komise BOE pro měnovou politiku (MPC) klonila ke zvýšení úrokových sazeb, kdežto FPC by upřednostnila uvolnění měnových podmínek.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/fCDm5cF/cs;