Zajištění budoucnosti na summitu v Evianu

Paradoxem současnosti je ohromná moc nejbohatších zemí světa konat dobro a jejich zdánlivé nutkání zmařit každou příležitost, již k tomu mají. USA představují krajní případ tohoto paradoxu: země, jež ročně vydává 450 miliard dolarů na zbrojení, přiděluje pouhých 12 miliard dolarů ročně na rozvojovou pomoc pro chudé země. USA dokáží bombardovat Somálsko, Afghánistán a Irák, ale zdá se, že nemají správné nástroje, jimiž by těmto oblastem pomohli v rozvoji. Evropa je na tom o něco lépe, ačkoli ji ochromují vnitřní spory a rozpočtové schodky. Příští týden na summitu skupiny G8 v Evianu bude Francie nadějí na nový začátek.

Miliarda lidí, již zastupuje summit G8, vede v porovnání se zbytkem planety nadmíru dobrý život. Jejich průměrný příjem činí 25 tisíc dolarů na osobu nebo víc a délka života se pohybuje kolem osmdesáti let. Pro asi tři miliardy lidí v dnešním světě, včetně Číny, velké části Indie a většiny východní Asie, hospodářský rozvoj postupuje rozumným tempem, i když vykazuje mnohé výkyvy (naposledy během šoku z epidemie SARS). Pozitivní tendence byly zaznamenány i v Brazílii a Mexiku.

Pro zbývající dvě miliardy lidí je ovšem život nadále zoufalstvím. Pro zhruba miliardu lidí je vrtkavou otázkou holé přežití. Každoročně umírají miliony kvůli nedostatečnému přístupu k lékům, potravinám, bezpečné pitné vodě a základní hygieně. Průměrná délka života je kratší než 50 let a v některých místech ještě klesá.

https://prosyn.org/QkeD3K9cs