Development data El Tiempo/ZumaPress

Datová revoluce pro udržitelný rozvoj

NEW YORK – Sílí povědomí, že úspěch Cílů udržitelného rozvoje (CUR), které budou 25. září přijaty na zvláštním summitu Organizace spojených národů, bude záviset na schopnosti vlád, firem a občanské společnosti využívat k rozhodování data. Klíčem, jak jsem zdůraznil už dříve, je investovat do budování inovativních datových systémů, které za účelem udržitelného rozvoje dokážou čerpat z nových zdrojů dat v reálném čase.

Žijeme ve světě poháněném daty. Využívat velkých dat už se naučili zadavatelé reklamy, pojišťovny, orgány národní bezpečnosti i političtí poradci, občas k našemu rozčarování; totéž platí pro bezpočet vědců a badatelů, kteří tak urychlují postup k novým objevům. Globální rozvojová obec však z těchto přínosů těží pomaleji – především proto, že příliš velká část rozvojových dat se stále sbírá pomocí těžkopádných přístupů, zaostávajících za dnešními technologickými možnostmi.

Jedním způsobem jak zlepšit sběr dat a jejich využití pro udržitelný rozvoj je vytvořit aktivní vazbu mezi poskytováním služeb a sběrem a zpracováním dat pro rozhodování. Vezměme si zdravotnické služby. Komunitní zdravotníci v odlehlých vesnicích rozvojových zemí den co den pomáhají pacientům bránit se nemocem (například malárii), dostavit se na kliniku k vyšetření, dostat potřebné očkování či získat diagnózu (prostřednictvím telemedicíny) nebo nouzovou pomoc pro novorozence a malé děti (třeba v případě chronické podvýživy). Informace z takových návštěv se však obvykle neshromažďují, a i když se zapíší do papírů, už nikdy se znovu nevyužijí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/vI09wJ2/cs;