masi1_GettyImages_plantgrowingcoinssunshine Getty Images

Jak mohou rozvojové země financovat SDG?

MANCHESTER – Cíle trvale udržitelného rozvoje (SDG), které obsahují tak dalekosáhlé položky jako skoncovat do roku 2030 s chudobou ve všech podobách a zajistit kvalitní vzdělání pro všechny, jsou mnohem ambicióznější než předešlý program s názvem rozvojové cíle tisíciletí. Zda svět těchto cílů dosáhne, to bude záviset především na penězích – zejména na veřejných financích.

Při financování agendy, jako je „Agenda trvale udržitelného rozvoje 2030“, která zahrnuje sedmnáct SDG, by tradičně hrála stěžejní roli takzvaná oficiální rozvojová pomoc (ODA). V době, kdy v některých největších tradičních dárcovských zemích – počínaje USA – nabývá vrchu nacionalistická rétorika a izolacionistická politika, však ODA nebude stačit.

Zahraniční pomoc v posledních několika letech přinejlepším stagnuje – a její zvýšení není na obzoru. Strašák globální recese – kterého posiluje obchodní válka amerického prezidenta Donalda Trumpa – naopak přibližuje možnost snížení příjmů dárcovských vlád spolu s vyšší domácí poptávkou po veřejných výdajích. Nic z toho nevěstí pro toky zahraniční pomoci vůbec nic dobrého.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/N6mZp3hcs