Venezuela-Colombia migration Luis Acosta/Getty Images

Jak splnit Cíle udržitelného rozvoje

MEDELLÍN – V září 2015 se lídři 193 zemí dohodli, že do roku 2030 bude dosaženo Cílů udržitelného rozvoje (CUR), historicky nejambicióznějšího plánu na podporu lidského rozvoje. Po téměř dvou letech postupu existuje řada důvodů ke znepokojení: doposud shromážděná finanční částka pravděpodobně nebude stačit a ne všechny země mají adekvátní údaje k hodnocení pokroku v terénu. To už nahlodá i nejzatvrzelejšího optimistu.

Je tu ale pořád ještě mnoho důvodů k naději. Navštívil jsem nedávno Kolumbii, která konečně překonává desítky let trvající občanský konflikt s Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie (FARC) a chystá se uspět při plnění CUR.

K dosažení CUR bude v každé zemi zapotřebí, aby vlády, podniky, rozvojové agentury, multilaterální banky a občanská společnost spolupracovaly, přijaly flexibilní přístupy, sdílely znalosti, účinně měřily pokrok a uznaly, že rozmanité cíle jsou vzájemně propojené. Kolumbie to zřejmě chápe a drží se integrovaného přístupu, který využívá předností všech aktérů.

Začněme vládou. Podle kolumbijského ministra financí Mauricia Cárdenase Santamaríi země prostřednictvím odboru plánování úřadu vlády přizpůsobuje CUR místním podmínkám. Rámcem CUR se řídí reformy týkající se provádění mírové dohody s FARC, přistoupení k OECD, národního rozvojového plánu a pařížské klimatické dohody.

Kolumbijští politici současně dbají na to, zdůrazňuje Cárdenas, aby upozorňovali, v čem jsou tyto snahy – v oblastech od zdravotní péče a vzdělávání po zaměstnanost – výhodné pro veřejnost. Uvědomují si, že přístup shora dolů se neosvědčí: aby bylo CUR dosaženo, přináležitost ke stanoveným metám musí dík porozumění konkrétním účinkům jejich dosažení pociťovat všechny úrovně veřejné správy, hospodářství a společnosti.

Obchodní komora v Bogotě, již vede Monica de Greiff, ve snaze vtáhnout na palubu podnikatele zvyšuje mezi svými 640 000 členy povědomí o CUR a poskytuje průpravu zaměřenou na dovednosti v odvětvích, jako je stavebnictví a zdravotnictví. Cílem je splnit CUR a zároveň posílit celkovou konkurenceschopnost ekonomiky.

The World’s Opinion Page

Help support Project Syndicate’s mission

subscribe now

Dobrou zprávou je, jak poznamenal Bruce MacMaster z bogotského sdružení ANDI, které se věnuje podpoře podnikání, že firmy mají silnou motivaci upevňovat přínosy mírového procesu, zejména v odlehlých oblastech, které byly doposud tradičně odříznuté od veřejných služeb. A opravdu, v Medellínu, kdysi hlavním drogovém městě světa, už přední představitelé malých i velkých firem, s nimiž jsem se setkal, integrují CUR do svých podnikatelských plánů a dodavatelských řetězců.

ANDI vyvíjí úsilí na podporu této snahy, mimo jiné tím, že v různých odvětvích, od těžby po výrobu nápojů, posiluje povědomí o zájmu firem na tom, aby se jejich zdroje vody zachovaly čisté a vydatné. Výsledkem bude robustnější ochrana povodí, zásadní mimo jiné pro splnění 6. cíle, zaměřeného na vodu a hygienu.

Ovšemže v postupu budovaném ryze zdola má zásadní význam silné zapojení obcí a občanské společnosti. Kolumbijská mládež už je do propagace a realizace CUR intenzivně zapojena. Během mé návštěvy předáci mládeže v medellínské čtvrti Comuna 13 hrdě předváděli pokrok ve svém chudinském sousedství.

V 90. letech, kdy Medellín charakterizovala nejvyšší míra vražd na světě, patřila Comuna 13 k nejnebezpečnějším místům ve městě. Dnes je to živá oblast využívající strategických investic do veřejné dopravy (včetně lanovek a nových stanic metra), vzdělávání (knihoven a škol) a bezpečnosti. Podobné strategické investice budou zapotřebí po celé zemi, aby se zajistilo, že nikdo nezůstane pozadu; jedním ze stěžejních cílů je přitom posílit postavení žen a dívek.

Mimořádně důležitá je vůdčí aktivita obecních a regionálních samospráv, která takovému pokroku na místní úrovni pomůže. Všechny CUR mají mety přímo související s odpovědností místních a regionálních samospráv, zejména co se týče jejich úlohy v poskytování základních služeb. Hlavním pilířem procesu adaptace postupů na místní podmínky je ovšem 11. cíl, zaměřený na zajištění inkluzivity, bezpečnosti, odolnosti a udržitelnosti měst.

Tento proces má podporu Světové banky, OSN a dalších mezinárodních rozvojových partnerů, kteří usilují o zajištění účinnější a koordinovanější podpory všech úrovní veřejné správy. K úspěchu bude ale nutné, aby místní samosprávy naléhavě zlepšily své vlastní schopnosti v klíčových oblastech, jako je kontrola výdajů, rozšiřování příjmů, zodpovědné získávání financí a úvěruschopnost.

V Kolumbii se na podporu takového učení zaměřuje obecní rozvojová banka FINDETER, neboť posiluje veřejné finance místních samospráv a jejich schopnost plánovat. Místním samosprávám umožní účinněji investovat do infrastruktury a poskytování služeb, takže budou plnit místní rozvojové cíle. Zmocnění institucí jako FINDETER bude mít zásadní význam pro přizpůsobení procesu implementace CUR místním podmínkám jinde tak, aby se zužitkovaly snahy místních samospráv.

Kromě budování schopností se místní samosprávy musí zabývat také chytrými inovacemi. V Kolumbii měly inovace zásadní význam pro pokrok Medellínu při omezování městské zločinnosti a násilí, zlepšení mobility a zmírnění sociálního vyloučení. Totéž platí o úspěchu města Bucaramanga při lákání soukromých investic a navazování partnerství veřejného a soukromého sektoru s cílem zlepšit svou konkurenční schopnost.

Podpora takových inovací a schopnost předvídat potenciální problémy a šoky vyžadují pečlivé plánování procesů, včetně silného národního rámce a účinného dohledu. Překážky mohou například právě v Kolumbii vzejít z pokračování obchodu s drogami, jakož i z probíhající krize ve Venezuele, v jejímž důsledku se přes kolumbijskou hranici přelévají tisíce zoufale chudých lidí.

Kolumbie má před sebou ještě dlouhou cestu, než dosáhne splnění CUR. Tamní místně adaptovaný a integrovaný přístup jí však vytýčil správný směr. Další země by měly následovat jejího příkladu.

Z angličtiny přeložil David Daduč

http://prosyn.org/S3LJYK7/cs;
 1. Television sets showing a news report on Xi Jinping's speech Anthony Wallace/Getty Images

  Empowering China’s New Miracle Workers

  China’s success in the next five years will depend largely on how well the government manages the tensions underlying its complex agenda. In particular, China’s leaders will need to balance a muscular Communist Party, setting standards and protecting the public interest, with an empowered market, driving the economy into the future.

 2. United States Supreme Court Hisham Ibrahim/Getty Images

  The Sovereignty that Really Matters

  The preference of some countries to isolate themselves within their borders is anachronistic and self-defeating, but it would be a serious mistake for others, fearing contagion, to respond by imposing strict isolation. Even in states that have succumbed to reductionist discourses, much of the population has not.

 3. The price of Euro and US dollars Daniel Leal Olivas/Getty Images

  Resurrecting Creditor Adjustment

  When the Bretton Woods Agreement was hashed out in 1944, it was agreed that countries with current-account deficits should be able to limit temporarily purchases of goods from countries running surpluses. In the ensuing 73 years, the so-called "scarce-currency clause" has been largely forgotten; but it may be time to bring it back.

 4. Leaders of the Russian Revolution in Red Square Keystone France/Getty Images

  Trump’s Republican Collaborators

  Republican leaders have a choice: they can either continue to collaborate with President Donald Trump, thereby courting disaster, or they can renounce him, finally putting their country’s democracy ahead of loyalty to their party tribe. They are hardly the first politicians to face such a decision.

 5. Angela Merkel, Theresa May and Emmanuel Macron John Thys/Getty Images

  How Money Could Unblock the Brexit Talks

  With talks on the UK's withdrawal from the EU stalled, negotiators should shift to the temporary “transition” Prime Minister Theresa May officially requested last month. Above all, the negotiators should focus immediately on the British budget contributions that will be required to make an orderly transition possible.

 6. Ksenia Sobchak Mladlen Antonov/Getty Images

  Is Vladimir Putin Losing His Grip?

  In recent decades, as President Vladimir Putin has entrenched his authority, Russia has seemed to be moving backward socially and economically. But while the Kremlin knows that it must reverse this trajectory, genuine reform would be incompatible with the kleptocratic character of Putin’s regime.

 7. Right-wing parties hold conference Thomas Lohnes/Getty Images

  Rage Against the Elites

  • With the advantage of hindsight, four recent books bring to bear diverse perspectives on the West’s current populist moment. 
  • Taken together, they help us to understand what that moment is and how it arrived, while reminding us that history is contingent, not inevitable


  Global Bookmark

  Distinguished thinkers review the world’s most important new books on politics, economics, and international affairs.

 8. Treasury Secretary Steven Mnuchin Bill Clark/Getty Images

  Don’t Bank on Bankruptcy for Banks

  As a part of their efforts to roll back the 2010 Dodd-Frank Act, congressional Republicans have approved a measure that would have courts, rather than regulators, oversee megabank bankruptcies. It is now up to the Trump administration to decide if it wants to set the stage for a repeat of the Lehman Brothers collapse in 2008.