Věda - spása Afriky

Afrika je bohatý světadíl - bohatý na přírodní druhy, bohatý na přírodní zdroje, bohatý na drahokamy. Je také bohatý na tradiční znalosti, zvláště znalosti spojené s domorodým lékařstvím a léčivými rostlinami.

Afrika je ale také chudý světadíl. Obývá ji zhruba třináct procent světové populace, která se ovšem těší jen jednomu procentu světového bohatství. Odhadem padesát procent obyvatel Afriky žije v chudobě a čtyřicet procent trpí podvýživou a hladem. Dvě třetiny africké půdy jsou ve zdevastovaném stavu a více než polovina africké populace žije bez nezávadné pitné vody. Mnoho regionů sužuje malárie a v celé řadě zemí kosí pandemie AIDS tamní mládež, zvláště pak v Botswaně, Jižní Africe a Zimbabwe, kde je touto nevyléčitelnou chorobu postiženo odhadem pětadvacet procent dospělé populace.

Propastné rozdíly existují nejen mezi Afrikou a zbytkem světa, ale i mezi Afrikou a zbytkem rozvojového světa. Co je toho příčinou? Je zde celá řada politických, socioekonomických i environmentálních faktorů. Staletí koloniální nadvlády následovaná desetiletími domácích despotických režimů. Chronická neprůhlednost obchodních transakcí, často doprovázená korupcí. Neudržitelné využívání přírodních zdrojů. Marginální účast na globální ekonomice.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/iVetafS/cs;