Říci ne lékařské technice

Dramatickým řízením osudu nedávno jeden z předních kardiochirurgů světa Michael DeBakey podstoupil v nemocnici, kde dříve působil, operaci srdce využívající techniky, již právě on kdysi vymyslel. Událost vzbudila zájem tím víc, že DeBakeymu bylo tou dobou už 97 let a operace proběhla proti jeho výslovným přáním.

Jak se doporučuje všem pacientům, DeBakey měl pokyny pro případ, že by se za jeho nemohoucnosti rozhodovalo o jeho léčbě: dokud se těšil dobrému zdraví, prohlásil, jaký přístup k lékařské péči by si přál, pokud by onemocněl a nebyl schopen za sebe hovořit. Výslovně uvedl, že nechce podstoupit závažný chirurgický zákrok.

Podstatným principem současné lékařské etiky je, že pacienti mají právo takovéto rozhodnutí učinit a lékaři jsou povinni jejich přání vyslyšet. Nedbat pacientových přání, jakmile ztratí schopnost se rozhodovat, – jak se stalo, když DeBakeyho manželka údajně vtrhla na pozdně noční zasedání etického výboru nemocnice a požadovala, aby byl chirurgický zákrok proveden – je porušením respektu k autonomii pacienta, tak těžce vybojovaného během uplynulých 20 let.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/QqHtEfA/cs;