World Bank President Jim Yong Kim with two dignitaries. Monusco Photos/Wikimedia Commons

Jak zachránit Světovou banku

OXFORD – Světová banka v tichosti upadá do bezvýznamnosti, neboť její klíčoví platící klienti stále více vyhledávají jiné věřitele. Má-li banka přežít, bude její vedení muset zjednodušit procesy schvalování úvěrů a naplno využít jedinečná aktiva, která ji odlišují od konkurentů.

Banka kdysi bezpečně vydělávala tolik, aby byla soběstačná. Dnes se rychle stává „dávkařem“. Na její úvěry poskytované chudým zemím pravidelně přispívají vlády bohatých států, avšak tyto příspěvky se pravidelně nezvýší a některé mohou být ukončeny, jakmile dárci přeorientují své rozpočty určené na pomoc ve prospěch programů na podporu uprchlíků.

Problém netkví v tom, že by rozvíjející se ekonomiky necítily touhu si půjčovat; naopak zoufale potřebují prostředky na infrastrukturu a další investice. Problém je v tom, že banka zpracovává půjčky příliš pomalu, takže je pro řadu svých potenciálních klientů ve stále větší míře poslední volbou.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Jwrg9Wg/cs;