Bombardováním za morálku

NEW YORK – Cit pro slova byl vždy nejsilnější zbraní amerického prezidenta Baracka Obamy. Teď se však zdá, jako by ho vlastní slova chytila do pasti.

Protože v březnu prohlásil, že Spojené státy „nebudou tolerovat použití chemických zbraní proti syrskému lidu“, a protože loni hovořil o „červené čáře“, kterou nelze překročit, ztratí nyní tvář, pokud rázně nezareaguje na zavraždění více než tisíce civilistů sarinem, jeho pachatelem je údajně syrský režim. Hrozba ztráty tváře však samozřejmě není dobrým důvodem k napadení jiné země.

Proč se vůbec Obama uchýlil k této svazující rétorice? Proč má vést červená čára právě tudy? Ministr zahraničí John Kerry měl pravdu, když označil použití plynu za „morální zvrhlost“. Totéž však platí i o mučení dětí, jímž občanská válka v Sýrii před více než dvěma lety začala. A je zabíjení civilistů chemickými látkami morálně zvrhlejší, než když je bombardujete, střílíte nebo necháváte zemřít hladem?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/4d0o0xk/cs;