0

Zachovat si tvář v Perském zálivu

PRINCETON – Západ a Írán hrají nebezpečnou hru. V posledních deseti dnech Írán pohrozil, že uzavře Hormuzský průliv, a varoval Spojené státy, aby zpět do Perského zálivu nevysílaly letadlovou loď. Jak se dalo očekávat, USA odpověděly, že jejich letadlové lodi mohou a budou hlídkovat všude, kde je to nezbytné k posílení svobodné plavby. Nato Írán ohlásil, že v průlivu uskuteční námořní cvičení.

Při hře „na zbabělce“ se proti sobě plnou rychlostí rozjedou dvě auta; buď jeden „vyměkne“ a strhne volant, anebo se při srážce promění v ohnivou kouli. Vlády po celém světě nemohou jen nečinně přihlížet a sledovat, jak se tato hra odvíjí na klíčové energetické spojnici světa. Je načase, aby do věci vstoupily třetí strany a zprostředkovaly řešení, která Íránu umožní zachovat si tvář a zároveň výrazně a věrohodně snížit své zásoby obohaceného uranu.

Írán může a nemusí plánovat, že se dopracuje až výrobě jaderné zbraně. Nicméně zcela zřetelně porušuje své závazky plynoucí ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, jak stanovila Mezinárodní agentura pro atomovou energii, pověřená dohledem nad úmluvou. Íránská neposlušnost destabilizuje celý Střední východ, což má vážné dopady na globální bezpečnost.

Přestože íránskou vládu by se vší pravděpodobností bylo možné odstrašováním přimět, aby se vyvarovala použití jaderné zbraně, cenou za jaderný Írán by se snadno mohly stát regionální závody ve zbrojení – jaderná Saúdská Arábie, již by případně následovalo Turecko a Egypt. Jaderné zbraně, komponenty a materiály v oblasti, která už dnes trpí nestabilitou a násilnostmi a rozhoduje o světových cenách ropy, představují děsivý scénář. Trh už napětí uplynulého týdne zaznamenal a cena některých ropných kontraktů se vyšplhala na nejvyšší úrovně za posledních osm měsíců.