elerian76_Ian Timberlake_stringer Ian Timberlake/Stringer

Smělá saúdskoarabská vize ekonomické diverzifikace

LOS ANGELES – Saúdská Arábie zaujala pozornost světa vyhlášením ambiciózního programu nazvaného Vize 2030, zacíleného na celkovou rekonstrukci struktury tamního hospodářství. Transformací způsobů, jimiž si království nejen vydělává, ale také utrácí a spravuje své rozsáhlé zdroje, má plán snížit historicky vysokou závislost na ropě. Opírá se o podrobné akční plány, jejichž prvotní zavedení už v zemi dlouho známé obezřetností a příklonem k povlovnému vývoji přineslo institucionální změny, které vzbudily mediální rozruch.

Bezprostředním katalyzátorem ekonomické restrukturalizace je sice působení strmého poklesu mezinárodních cen ropy, ale důvodnost těchto reforem je zjevná už mnohem déle. Většinu vládních příjmů tvoří odbyt ropy a hlavním zaměstnavatelem je veřejný sektor, a proto se saúdští představitelé už dlouho obávají, že by nízká hospodářská pestrost království mohla ohrozit jeho dlouhodobou finanční bezpečnost.

Propad cen ropy na méně než polovinu během posledních 18 měsíců provázela významná změna ve způsobu fungování trhu s ropou. Vzhledem k růstu netradičních zdrojů energie – zejména „břidličné revoluci,“ která během pouhých čtyř let vyústila v bezmála zdvojnásobení americké produkce, na téměř deset milionů barelů denně – má ropný kartel OPEC, vedený Saúdskou Arábií, menší vliv na tržní ceny. Navíc určití členové OPEC, opět pod vedením Saúdské Arábie, jsou dnes méně ochotní usilovat o zmírňování výkyvů v cenách ropy, neboť si správně uvědomují, že „kolísaví producenti“ riskují trvalé ztráty tržního podílu.

https://prosyn.org/dEaPJaDcs