Saúdskoarabské reformní divadlo

Třebaže v Saúdské Arábii nejprve vzbudil očekávání skutečných politických reforem, král Abdalláh teď místo nich oznámil, že čas na změnu ještě nenadešel. Po přerozdělení funkcí v kabinetu zůstává vše při starém. Saúdská populace, v níž 50% tvoří osoby mladší 15ti let, bude nadále ve státní televizi sledovat tytéž staré prince, z nichž někteří jsou v úřadu už čtyřicet let, symbolizující hnilobu v srdci saúdské politiky. Je paradoxem, že zatímco se Saúdská Arábie čím dál větší měrou diplomaticky angažuje v úsilí řešit problémy v Iráku, její domácí paralýza sílí.

Není to, co běžní Saúdové čekali. Poslední rok a půl předpokládali, že dojde k přeskupení kabinetu zaměřenému na posílení královy reputace coby zapáleného zastánce reformy. Očekávalo se, že symbolický význam nového kabinetu bude odrážet jeho novou definici saúdského státu a jeho budoucnosti. Byla tu naděje na zahrnutí marginalizovaných skupin, poprvé v dějinách království například šíitského ministra, a na kroky proti korupci, ztělesněné sesazením dlouholetých ministrů.

Namísto toho postihla království ochromující malátnost, když osobitá saúdskoarabská setrvačnost vyústila v plané řeči o reformě, jež nemohou zakrýt skutečnost stagnace. Tato setrvačnost se netýká jen přeskupení kabinetu: justice – a jejích 700 soudců – také zůstává beze změn.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/qXK3PN0/cs;
 1. China corruption Isaac Lawrence/Getty Images

  The Next Battle in China’s War on Corruption

  • Chinese President Xi Jinping knows well the threat that corruption poses to the authority of the Communist Party of China and the state it controls. 
  • But moving beyond Xi's anti-corruption purge to build robust and lasting anti-graft institutions will not be easy, owing to enduring opportunities for bureaucratic capture.
 2. Italy unemployed demonstration SalvatoreEsposito/Barcroftimages / Barcroft Media via Getty Images

  Putting Europe’s Long-Term Unemployed Back to Work

  Across the European Union, millions of people who are willing and able to work have been unemployed for a year or longer, at great cost to social cohesion and political stability. If the EU is serious about stopping the rise of populism, it will need to do more to ensure that labor markets are working for everyone.

 3. Latin America market Federico Parra/Getty Images

  A Belt and Road for the Americas?

  In a time of global uncertainty, a vision of “made in the Americas” prosperity provides a unifying agenda for the continent. If implemented, the US could reassert its historical leadership among a group of countries that share its fundamental values, as well as an interest in inclusive economic growth and rising living standards.

 4. Startup office Mladlen Antonov/Getty Images

  How Best to Promote Research and Development

  Clearly, there is something appealing about a start-up-based innovation strategy: it feels democratic, accessible, and so California. But it is definitely not the only way to boost research and development, or even the main way, and it is certainly not the way most major innovations in the US came about during the twentieth century.

 5. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.